Jestes w: Home > Medycyna > Znaczenie słowa „mumi”

Znaczenie słowa „mumi”

Słowo „mumi” znaczy wosk lub miękki, a „ojin” to nazwa znalezienia mumio.

Przez jakiś czas cesarz Faridun starał się utrzymać w tajemnicy odkrycie mumio, ale wieść o jego cudownych właściwościach szybko obiegła cały kraj. Zaczęto szukać mumio na własną rękę i często przypłacano to życiem, gdyż balsam ten występuje na znacznych wysokościach i w niedostępnych pieczarach.

Sława mumio rozeszła się po całym Dalekim Wschodzie, a lekarze starożytni poświęcili mu dużo miejsca w swoich pracach, które zachowały się do dziś. Już Arystote- teles wypowiadał się na temat zalet mumio, a słynny arabski lekarz Awicenna (980 – 1037) opisywał dokładnie sposoby wydobycia mumio i leczenia nim złamań, zwichnięć, zatruć, migreny, epilepsji, paraliżu, owrzodzeń żołądka i jelit, gruźlicy. Inni medycy z kolei rozpisywali się o wspaniałym wpływie mumio na przemianę materii, reumatyzm, normalizację funkcji organów wewnętrznych. Według różnych przekazów pisemnych i ustnych, lecznicza siła mumio czyniła niemal cuda. Nic też dziwnego, że wieść o nim dotarła do Europy Zachodniej już pod koniec XIV wieku i lekarze europejscy chętnie zalecali mumio swoim pacjentom. Stosowano go zarówno zewnętrznie, do nacierania chorych miejsc, jak i wewnętrznie w połączeniu z miodem lub ziołami.

Nawet wielki Szekspir uległ sławie mumio i w kilku swoich utworach powołuje się na nie. W „Makbecie” wiedźmy śpiewają o cudownym mumio, a w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” jeden z bohaterów stwierdza: „ Woda wygładza człowieka, a cóż ja mam pić, jeśli już mnie wygładzono? Dla mnie potrzeba dużych ilości mumioMożna z tego wysnuć wniosek, że mumio traktowano niemal jak eliksir życia. I coś w tym chyba jest z prawdy, bowiem Uzbe- cy do dnia dzisiejszego dodają do nazwy mumio słowo „asil”, co znaczy „najlepszy, prawdziwy”.

Comments are closed.