Jestes w: Home > Medycyna > Zioła

Zioła

Osobną zaletą kuracji ziołowej jest to, że przy jej stosowaniu nie zachodzi obawa przedawkowania, gdyż organizm sam wydala wszelki nadmiar.

Warto też powiedzieć, że zioła posiadają właściwości antybiotyczne. Niezwykle ciekawego odkrycia dokonał fran-cuski inżynier L.J. Simenoton, który zbadał długość pro-mieniowania każdej żywej komórki. Promieniowanie to nazwał radiowitalnością i przy pomocy specjalnego aparatu zmierzył długość fal emitowanych przez komórki człowieka, bakterii i roślin. Według Simenotona wszystkie pokarmy i leki o długości fali poniżej 3000 A (Angstremów) są dla ustroju człowieka szkodliwe. Jady bakterii chorobotwórczych mają dużo dłuższe fale promieniowania, więc żeby je unieszkodliwić należy dostarczyć leków o jak największej długości fal. Z kolei pomiary Simenotona wykazały, że większość leków farmaceutycznych ma radiowitalność zero! Natomiast radiowitalność ziół jest bardzo wysoka i wynosi nie tylko dla żywej rośliny, lecz nawet dla ich odwarów około 9000 Al

Moda na ziółka ogarnęła w ostatnich latach niemal cały świat. Na fali powrotu do natury zioła są wykorzystywane nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale też w kuchni (przyprawy i herbatki) oraz kosmetyce (kremy, szampony, lotiony, maseczki, mydła, dezodoranty, perfumy). Większość krajów ysoko rozwiniętych postawiła bardziej na rozwój fitotRFN, gdzie zioła są wszechobecne.

Także Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła bliżej zająć się ziołami i powołała do życia specjalny dział badań i upowszechniania doświadczeń medycyny ludowej, który współpracował z różnymi instytucjami ziołolecznictwa na całym świecie i w Polsce, a Instytut Badań Roślin Leczniczych w Meksyku opracowuje pełną bibliografię tego, co na temat ziół zostało opublikowane na przestrzeni lat.

Na całym świecie jest około 2500 roślin uznanych jako lecznicze, z czego w Polsce rośnie ok. 400. W praktyce stosowanych jest ok. 200 rodzajów, lecz w powszechnym użyciu jest ich stosunkowo niewiele.

Skąd brać zioła? Są trzy możliwości. Możemy je zbierać w lasach i na łąkach, możemy je uprawiać w ogródku i tym proponuję książkę Danuty Ryszyńskiej-Kownac- kiej „Zioła na działce i w ogródku przydomowym”. Trzecia możliwość to kupowanie ziół w sklepach Herbapolu, co najczęściej robimy. Jakie jednak zioła należy używać przy określonych schorzeniach? Z tym pytaniem najlepiej udać się do lekarza albo zielarza. Na szczęście, istnieje też bogata literatura na temat ziołolecznictwa. Szczególnie polecam książkę księdza Czesława Klimuszki „Powrót do ziół”, w której znajduje się 151 recept mieszanek ziołowych zalecanych przy 127 schorzeniach. Ks. Klimuszko przez 25 lat zajmował się ziołami i pomógł bardzo wielu chorym.

One Response to “Zioła”

  1. KaniaZbigniew pisze:

    Polecam tereny gorskie to zbiorki ziol i kwiatow, najczystrze powietrze i brak pestycydow.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.