Jestes w: Home > Medycyna > ZIOŁA PRZECIWGORĄCZKOWE

ZIOŁA PRZECIWGORĄCZKOWE

Do ziół przeciwgorączkowych należą: kwiat bzu czarnego, słonecznika, tawuły, kwiatostan lipy, kora wierzby, ziele fiołka trójbarwnego, pączki topoli, owoce maliny, berberysu. Stosowanie tych ziół wywołuje poty, obniża gorączkę i hamuje rozwój choroby. W przewlekłych stanach gorączkowych zioła te wpływają na poprawę samopoczucia chorego. W bardzo wysokiej gorączce grożącej porażeniem ośrodków mózgowych i porażeniem mięśnia sercowego, niekiedy ratują zdrowie choremu.

Środki przeciwgorączkowe należy stosować w przypadkach zakażeń bakteryjnych, wirusowych, wysypek skórnych, półpaśćcu. Gdy utrzymuje się gorączka, wzrasta przemiana materii, do czego przyczynia się zwiększony rozkład białek ustrojowych, wydalanie wody i elektrolitów, a w ślad za tym wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię. Jeśli zapotrzebowanie nie zostanie pokryte przez pożywienie – organizm zaczyna czerpać energię z zapasów energetycznych ustroju, np. z tkanki tłuszczowej, białek mięśni i z narządów. Stan taki nie może trwać długo, bowiem następuje wyczerpanie organizmu i osłabienie.

Zalecam stosowanie diety lekko strawnej. W celu uzupełnienia niedoborów białka należy choremu podawać mleko, twaróg, jaja na miękko, gotowaną cielęcinę, kurczaka, chudą rybę, nadto witaminy w większych ilościach. Witaminy takie występują w sokach ze świeżych warzyw i owoców. Nadmierne ubytki wody należy uzupełniać podawaniem płynów w ilościach co najmniej 2,5 litra dziennie. Zalecam soki z marchwi, buraka czerwonego, selera, pietruszki, szpinaku, sałaty i rzodkiewki. Ponadto napary z ziół wzmacniających apetyt, do których należą: korzeń arcydzięgla, mniszka, goryczki, cykorii, ziele majeranku, tysiącznika, bylicy bożego drzewka, drapacza lekarskiego, kwiat krwawnika, liść mięty, babki lancetowatej, owoc anyżu, kolendry, kopru ogrodowego.

Pożywienie powinno być podawane w małych ilościach co trzy godziny. Ziemniaki spożywane same, bez mięsa, ryb, jajek, co ułatwia trawienie. W przeciwnym wypadku dochodzi do zalegania pokarmu w żołądku i jego psucia się. Należy unikać zdenerwowania i stresów.

Zalecam stosować Pyrosan, wit. B, i B2 po 3 mg dwa razy dziennie. W bezsenności i stanach podniecenia nerwowego podawać mieszankę ziołową uspokajającą Nervosan. Należy dbać o regularne wypróżnianie, co obniża gorączkę, W zaparciach podawać ziołowe środki pobudzające perystaltykę jelit – aloes lub Normosan. Po ustąpieniu gorączki wskazane jest podawanie choremu przez kilka dni potraw jarskich z cebulą i czosnkiem.

Comments are closed.