Jestes w: Home > Medycyna > WEGETARIANIZM A DZIECKO

WEGETARIANIZM A DZIECKO

Obiegowa opinia w tej kwestii sprowadza się do stwierdzenia, że mięso i wędliny są niezbędne dla rozwoju dziecka. Otóż nic bardziej błędnego niż to „zakotwiczone” w świadomości rodziców przekonanie o nadrzędnej roli mięsa w jadłospisie ich pociech.

W świetle różnych badań rzecz przedstawia się zgoła zupełnie inaczej. Trudno jednak zmienić utrwalone przez lata nawyki żywieniowe. Poza tym brakuje w kraju odpowiedniej literatury, fachowej porady i wegetariańskich przepisów.

Na początku lat osiemdziesiątych bestsellerem na Zachodzie i w USA była książka młodej amerykańskiej matki Aharon Yutema „Wegetarian Baby Asensible ąuide for parents”, wydanej w nowym Jorku, a będącej dla rodziców swoistym przewodnikiem wegetariańskiego żywienia dziecka, począwszy od momentu narodzin (a nawet życia płodowego) do „dwóch łat. Autorka książki opisała swoje doświadczenia i refleksje związane z tą dietą praktykowaną na własnym dziecku, które przez opisywany okres dwóch lat ani razu nie chorowało, a jego rozwój psychofizyczny nie budził najmniejszych zastrzeżeń.

Warto, żeby ta książka została przetłumaczona na język polski i trafiła na nasz rynek. Może wówczas więcej matek przestałoby na siłę „wciskać” swoim pociechom „jeszcze jeden kawałeczek szyneczki”, czy „kęs paróweczki”, a więcej wagi przywiązywanoby do owoców i jarzyn.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.