Jestes w: Home > Medycyna > UWAGA – GRYPA!

UWAGA – GRYPA!

Jest ona chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Występuje w postaci mniejszych lub większych epidemii i nie należy mylić jej z podobnie przebiegającym przeziębieniem. Zwykle jest to choroba niezbyt ciężka, trwająca kilka dni, o ile nie wystąpią jakieś powikłania. Na szczęście zdarzają się one rzadko i dotyczą zwykle dzieci i ludzi w zaawansowanym wieku.

Zaczyna się niewinne. Po okresie wylęgania wirusa, co trwa 1-2 dni, zaczyna się nagle gorączka, połączona z bólem głowy, bólami mięśni i stawów i ogólnym złym samopoczuciem. Występuje podrażnienie błony śluzowej gardła i krtani, często suchy kaszel. Potem pojawiają się chrypka, czasem także katar. Młodsze dzieci reagują dodatkowo bólami brzucha lub wymiotami, starsze natomiast narzekają na bóle kończyn, pleców i drapanie w gardle. Koniecznie wówczas należy zgłosić się do lekarza. W leczeniu niepowikłanej grypy ważne jest położenie się do łóżka i pozostanie w nim dostatecznie długo, aż do momentu ustąpienia gorączki. Obserwacje wykazują bowiem, że powikłania pogrypowe występują znacznie częściej, gdy w pierwszych dniach chory nie położył się do łóżka.

Chorym podaje się zwykle aspirynę lub polopirynę plus calcium Polfa rozpuszczone w pół szklanki gorącej wody, napar z jednej łyżki Pyrosanu w jednej szklance wrzącej wody z malinami i duże dawki witaminy C, leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne. O ile dołączy katar, również leki działające łagodząco na drogi oddechowe, np. Thiocodinę. Antybiotyki w tym wypadku są absolutnie zbyteczne, ponieważ wirusy grypy nie są na nie wrażliwe. Jeśli jednak nastąpi ponowny wzrost temperatury (zwłaszcza u dzieci), nasilenie kaszlu, ból ucha, bóle przy oddawaniu moczu, trzeba koniecznie zwrócić się do lekarza który, jeśli trzeba, przepisze antybiotyki. Innym powikłaniem pogrypowym może być zapalenie płuc, które pojawia się nieraz w drugim lub trzecim dniu choroby, a czasem dopiero po kilku dniach. W takich wypadkach również pacjenta leczy się antybiotykami, oczywiście wyłącznie z polecenia lekarza.

Comments are closed.