Jestes w: Home > Medycyna > TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY

TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY

Trądzik pospolity (Acno vulgaris) zwany jest młodzieńczym dlatego, że najczęściej występuje u młodzieży w wieku przejściowym, to znaczy – u chłopców w okresie mutacji, u dziewcząt w okresie pokwitania.

Ropny stan trądzika wytwarza się wokół tzw. zaskórnika, czyli czopu łojowego w podskórnych przewodach łojowych. W lżejszych formach trądzik uzewnętrznia się zwykłymi krostami, w dalszym jednak rozwoju, któremu sprzyjają: łojotk, zła przemiana materii, brak słońca i powietrza, zaburzenia w wydzielaniu gruczołów dokrew- nych (np. tarczycy), zaburzenia w czynnościach przewodu pokarmowego, czy wreszcie jednostronne odżywianie – krosty poczynają się zmieniać w coraz większe ropne wrzodziki, które, nawet po starannym wyleczeniu, zostawiają po sobie ślady w postaci mniejszych i większych dziur w skórze.

Dlatego też już z pojawieniem się pierwszych, podejrzanych krostek należy się zainteresować przyczynami wewnętrznymi, a nie tłumaczyć sprawy naiwnie: „to jest ostra krew”, albo: „to przejdzie z wiekiem”. Bo jednak ślady pozostają na długie lata.

Istnieją dwa gotowe środki ziołowe dla zwalczania trądzika, dobrze jest zastosować oba jednocześnie. Pierwszy – to maseczka ziołowa nr 6 – jak opiewa napis na niej: ,,Dla cery tłustej z trądzikiem” (przepis użycia załączony do opakowania) oraz gotowa maseczka ziołowa Degrosan, którą najlepiej zemleć i zażywać mniej niż pół łyżeczki takiego proszku, obficie popijając wodą.

Comments are closed.