Jestes w: Home > Medycyna > Stosowanie Propolisu

Stosowanie Propolisu

Jak wynika z różnych badań klinicznych, propolis ma rozległe zastosowanie, a to dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwbólowym i regeneracyjnym. Należy jednak przy tym wiedzieć, że nie każdy kit nadaje się do wykorzystania, bowiem tylko 40 proc. posiada tzw. aktywność biologiczną. Aktywność tę mogą wykazać jedynie badania laboratoryjne, takie np. jak są prowadzone od przeszło dwudziestu lat w Śląskiej Akademii Medycznej i Krakowskiej Akademii Medycznej.

Doc. dr Stanisław Scheller ze Śląskiej Akademii zasłynął w Polsce tym, że jako pierwszy otrzymał etanolowy ekstrakt propolisu zwany w skrócie EEP. Z kolei prof. S. Starzyk z Krakowskiej Akademii Medycznej udowodnił, że EEP niszczy pierwotniaki i toksoplazmę. W tym miejscu należy podkreślić, że to właśnie leczy ekstrakt kitu pszczelego, czyli EEP, a nie sam kit!

EEP zaczęto stosować w szpitalach i klinikach. No i wyniki przeszły wszelkie oczekiwania lekarzy. Okazało się, że jest to środek skuteczny przy różnych chorobach i tam, gdzie inne sposoby nie zdały egzaminu – podawano EEP, który czynił niemal cuda. Sprawdził się w likwidowaniu odleżyn, leczeniu owrzodzeń, egzemy, grzybic, zapaleniu gardła, zatok, dróg moczowych, przeziębień, bronchitu, nieżytu gardła, paradontozy. Nie znaczy to, że propolis pomaga na wszystko, lecz jego wszechstronna przydatność jest bezdyskusyjna.

Propolis stosuje się zewnętrznie w postaci maści i wewnętrznie jako nalewkę. Na całym świecie produkuje się już ok. 40 preparatów propolisowych. Szwajcaria np. ma swój „Melbrosin propolis”, Niemcy „Aagard-Kapseln”, Austriacy drażetki „Propolis”. W naszym kraju doczekaliśmy się jedynie produkcji kropli „Propolan” do przemywania oparzeń, trudno gojących się ran i płukania gardła. Można je nabyć w aptekach i sklepach Herbapolu.

Dla tych wszystkich, którzy zechcą wypróbować kurację propolisową przy różnych sschorzeniach – podaję kilka przepisów na sporządzenie maści i nalewki.

Comments are closed.