Jestes w: Home > Medycyna > Starożytne wyprawy po bursztyn

Starożytne wyprawy po bursztyn

Przezroczystość bursztynu uzależniona jest od jego struktury. Jeżeli w bursztynie nie ma w ogóle pęcherzyków gazu, to wygląda jak szkło. W zależności od ilości i wielkości tych pęcherzyków wyróżniamy bursztyn przezroczysty, półprzezroczysty i zupełnie nieprzezroczysty.

Poświęciłam odmianom bursztynu i jego barwom trochę uwagi, bowiem dla większości z nas bursztyn kojarzy się wyłącznie ze złocistym kolorem, a warto przecież wiedzieć o nim więcej, bowiem to właśnie w basenie Morza Bałtyckiego jest jedno z największych na świecie siedlisk lasu bursztynowego i przez wiele wieków Polska znana była głównie z eksportu bursztynu, a to nie tylko dla jego walorów zdobniczych, ale przede wszystkim właściwości leczniczych. Potwierdzają to wykopaliska archeologiczne w miejscach starych osiedli ludzkich, w których niezwykle rzadko spotyka się biżuterię bursztynową, a znacznie częściej różne amulety z bursztynu.

Najnowsze badania udowodniły, że słynne wyprawy handlowe już w starożytności miały na celu zdobycie bursztynu dla celów leczniczych. Rzymski encyklopedysta, Pliniusz Starszy, pisał: ,.Kobiety wiejskie z terenu Galii noszą bursztyny zamiast naszyjników dla ozdoby, ale i w celach leczniczych, istnieje mianowicie wiara, że zapobiega on chorobom migdalków i gardła”.

Grecy natomiast uważali, że bursztyn jest wielkim amuletem i tak, jak przyciąga do siebie źdźbła różnego rodzaju, tak może «ściągnąć z człowieka nieszczęście. Amulet taki pomagał także zwyciężać sportowcom. W czasie igrzysk olimpijskich w starożytności wielu zawodników nosiło amulety z bursztynu.

Comments are closed.