Jestes w: Home > Medycyna > SPOSÓB UŻYCIA BUKOWICY

SPOSÓB UŻYCIA BUKOWICY

Łyżkę świeżego soku z miodem brać 3 razy dziennie przy puchlinie wodnej, żółtaczce i zaparciu. Ziele bukwicy, ziele rzepiku, liść pokrzywy, nasienie kozieradki w równych ilościach sproszkować i zażywać mniej niż pół łyżeczki przy paradentozie.

Ziele bukwicy, ziele rzepiku, kłącze tataraku, liść ruty, sproszkowane, dwa razy dziennie mniej niż pół łyżeczki przy nieregularnym okresie u kobiet. Napar. Gotować 3 min. 1 łyżeczkę korzenia w jednej szklance wody. Parzyć 10 min. Popijać 4 razy dziennie po 1/4 szklanki na kaszel. Na to samo: napar z 5-15 g liści na 0,5 litra wody. Wypijać dziennie 1 szklankę w trzech porcjach.

Nalewka. Stosować 3 razy dziennie po 10 kropli. Dawkuje lekarz, przy powiększonych węzłach chłonnych pachwinowych. Przy zaparciu, puchlinie wodnej i żółtaczce stosować świeży sok z bukwicy z miodem. Pić 3 razy dziennie po 1 łyżce.

Wywar z korzenia w winie reguluje schorzenia kobiece. Odwar z ziela bukwicy podaje się doustnie przy biegunkach o różnym stopniu nasilenia, w nieżycie żołądka i jelit, lekkich zatruciach pokarmowych, przy bólach brzucha i wzdęciach wywołanych nadfermentacją oraz przy nieznacznych krwawieniach wewnętrznych z małą ilością krwi i śluzu w kale.

Proszek z bukwicy. Stosować 1-2 g proszku dziennie na astmę, nadmiar śluzów w przewodzie pokarmowym, nowotwory i owrzodzenia. Taki proszek należy używać ostrożnie, gdyż przedawkowanie powoduje kichanie, a nieraz i wymioty.

Gotować 100 g bukwicy w litrze wody i stosować do obmywania zanieczyszczonych ran i na okłady na owrzodzenia nóg, w nadmiernej potliwości stóp (obmywanie), na czyraki, zakażenia skóry bakteriami ropotwórczymi, zarodnikami grzybów pasożytniczych i drożdżakami. Do kataplazmów stosuje się liście świeże, drobno pocięte.

Jako środek przeciwkrwotoczny na użytek zewnętrzny i wewnętrzny stosuje się mieszankę z tysiącznika + fiołek trójbarwny + krwawnik. W mieszance przeciwbiegunkowej i przeciwkrwotocznej stosuje się wewnętrznie ziele bukwicy + liść pokrzywy + ziele tysiącznika + ziele tasznika pospolitego + liść orzecha włoskiego + liść babki lancetowatej + liść maliny.

W Anglii dodawane są do liści tytoniu – liście podbiału i liście bukwicy, co ponoć odpowiada tamtejszym palaczom tytoniu. Maksymalna ilość bukwicy stosowana do otrzymywania naparu wynosi 3 do 6 g na 1 do 2 szklanek wrzątku i tej dawki nie należy przekraczać.

Comments are closed.