Jestes w: Home > Medycyna > Ruch Promocji Wegetarianizmu

Ruch Promocji Wegetarianizmu

W 1950 roku założono w USA Międzynarodową Unię Wegetariańską, która organizuje w różnych krajach kursy i kongresy. Znanym propagatorem jarstwa na świecie był doktor Maks Bricher-Benner, który w sanatorium w Zurychu wyleczył wielu chorych stosując dietę jarską i lecznicze głodówki. Podobne sanatorium \V Polsce międzywojennej prowadził doktor Apolinary TarnawsKi. Po wojnie powstało w Polsce Towarzystwo Zwolenników Wegetarianizmu oraz rozwija się Ruch Promocji Wegetarianizmu.

Zwolennicy tego ruchu na pytanie „dlaczego zostali wegetarianami?” – wymieniają kilka aspektów wyższości jarstwa nad innymi modelami odżywiania się. Przede wszystkim podkreślają motywy etyczne i humanitarne. Czy człowiek ma prawo zabijać zwierzęta i żywić się ich mięsem? Wegetarianie protestują przeciw temu, uważając zwierzęta niejako za „braci”, których należy bronić przed bezwzględnością człowieka.

Decydujący jest jednak aspekt zdrowotny. Najnowsze badania wykazują, że mięso nie tylko nie jest człowiekowi potrzebne do życia i zachowania zdrowia, ale zdecydowanie mu szkodzi i jest główną przyczyną większości chorób tzw. cywilizacyjnych.

Już kilkadziesiąt lat temu doktor M.C. Carrison udowodnił w doświadczeniach na białych szczurach szkodliwość diety wysokobiałkowej. Przez dwa lata karmił dwie grupy szczurów. Jedną według norm wysokobiałkowych, a drugą dietą jarską. W pierwszej grupie stwierdzono u szczurów wszystkie te choroby, na które cierpią współcześni, a więc rakowe wrzody, stany zapalne i nieżytowe, niedokrwistość, itp. W drugiej grupie nie znaleziono żadnych zmian patalogicznych.

Comments are closed.