Jestes w: Home > Medycyna > Rodzaje kształtu nosa

Rodzaje kształtu nosa

Zacząłem wystawać na ruchliwych ulicach Nowego Jorku, Brodwayu, obser-wując tysiące ludzi: budowę ich dal, sposoby chodzenia i poruszania się, ekspresję uczuć, ich twarze, sposoby reagowania i myślenia. W kawiarniach i restauracjach, teatrach i lunaparkach, pociągach i tunelach metro, w sklepach i szkołach – codziennie obserwowałem nieprzeliczalną, niezmierzalną różnorodność manifestacji gatunku ludzkiego współczesnego świata” – tak pisze w przedmowie do swojej książki Mi- chio Kusili, Japończyk, zamieszkały w USA, jeden z największych autorytetów klasycznej medycyny Orientu i twórca tzw. diagnostyki wizualnej Orientu, a nazwę tę nosi też książka którą zacytowałam.Rozpatrzenie wszystkich wymienionych czynników jest etapem zasadniczym w diagnostyce Orientu, a po nim przystępuje się do szczegółowego badania poszczególnych narządów. Na czym to polega w praktyce? Najlepiej będzie, gdy oprę się na przykładzie.

Czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jaką np. rolę odgrywa nos? Wątpię. Większość z nas nie zastanawia się nad tym w ogóle, a jeżeli już, to nasz nos traktujemy wyłącznie w kategoriach estetycznych. Podoba nam się, albo nie i to wszystko. Tymczasem dla orientalnej diagnostyki nos jest istną kopalnią wiedzy o nas. Odzwierciedla on kondycję układu nerwowego, układu krążenia, a także przebieg określonych funkcji trawienia. Typ nosa, wielkość, kształt, barwa i inne cechy charakterystyczne, ujawniają specyficzne stany organizmu.

Pod uwagę bierze się typ nosa, powierzchnie boczne, kształt nozdrzy, wysokość, rodzaj czubka, wykrój nosa, barwę oraz wypryski i plamki na nosie. Zatrzymajmy się bliżej na kształcie nosa. Oto, co na ten temat mówi Michio Kushi:

1) Nos wysoki „orli” – stanowi wynik spożywania wielkiej ilości drobiu i jaj, taki typ odżywiania się rodzi skłonności do zachowań agresywnych, danego osobnika charakteryzuje egocentryzm' i brak cierpliwości oraz niepokój.

Comments are closed.