Jestes w: Home > Medycyna > REUMATYZM NIEJEDNO MA IMIĘ CZ. II

REUMATYZM NIEJEDNO MA IMIĘ CZ. II

Choć choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa na ogół nie jest ciężkim schorzeniem i nie powoduje kalectwa, to jednak dolegliwe bóle mogą być przyczyną niezdolności do pracy. Aby nie dopuścić do rozwoju tego schorzenia, należy w miarę możliwości unikać wszelkich urazów i już od wczesnej młodości dbać o zachowanie prawidłowej postawy. Bardzo ważną rolę, zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu gośćca zwyrodniającego, odgrywa systematyczna gimnastyka oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.

Niekiedy zwyrodnieniu stawów towarzyszy reumatyzm tkanek miękkich, okołostawowych, którego charakterystyczną cechą jest dokuczliwy ból, głównie mięśni i przyczepów ścięgien (zespół bolesnego barku, lumbago). Ta postać reumatyzmu występuje bardzo często, choć nie ma ona tak ciężkiego przebiegu, ani nie daje tak poważnych następstw jak inne choroby reumatyczne. Sprzyjają temu schorzeniu wady postawy (np. skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie), nadwaga i inne, powodujące nadmierne obciążenie pewnych grup mięśniowych, a także zimno, wilgoć, nagłe zmiany temperatury, czynniki emocjonalne.

Konsekwencje typu reumatycznego dają też niektóre choroby przemiany materii, np. dna. powodująca zmiany zwyrodnieniowe (artretyzm), wskutek odkładania się złogów kwasu moczowego w chrząstce stawowej. Do rozwoju tej choroby przyczynia się zbyt duże tworzenie się kwasu moczowego w ustroju człowieka i zbyt małe wydalanie poprzez nerki, co może być skłonnością wrodzoną, albo też wynikiem nieprawidłowego odżywiania.

Comments are closed.