Jestes w: Home > Medycyna > REKTOSAN I REUMOSAN

REKTOSAN I REUMOSAN

REKTOSAN – „zioła numer 7” – to mieszanka o wąskiej specjalności, choć stosowana przy często spotykanej i bardzo dokuczliwej dolegliwości, a mianowicie krwawnicach czyli hemoroidach. Składa się ona z kwiatu krwawnika (5), kminku (5), owocu jarzębiny (15), korzenia żywokostu (15), kory kruszyny (15), kwiatu kasztanowca (15), nasienia kozieradki (20) i ziela bratka polnego (10).

Stosuje się tę mieszankę przeciw guzom krwawnicowym w stanach zapalnych ostrych i przewlekłych, w przypadku pęknięcia odbytu i ropni okołoodbytniczych. Z łyżki ziół robi się szklankę odwaru i pije 2 razy dziennie.

REUMOSAN – „zioła numer 4” – stosujemy przy ostrych i przewlekłych chorobach gośćowych – inaczej mówiąc przy reumatyzmie, artretyzmie i ischiasie. Mieszanka składa się z liści brzozy (20), kory wierzbowej (20), ziela rdestu ptasiego (20), liści pokrzywy (20), kwiatu tawuły łąkowej (10) i ziela skrzypu (10).

Mieszanka działa rozgrzewająco i jednocześnie moczopędnie, dzięki czemu krążenie krwi uruchamia złogi, które stopniowo dostają się do przewodu moczowego, skąd mają już otwartą drogę na zewnątrz. Bierze się łyżkę ziół na szklankę wody, krótko gotuje i pije 2 – 3 razy dziennie na ciepło.

SEPTOSAN – „zioła numer 8” – składa się z ziół przeciwzapalnych i dezynfekujących. Oto skład: liść mięty pieprzowej, liść szałwii, ziele macierzanki i ziele tymianku w równych ilościach.

Do użytku zewnętrznego bierzemy łyżkę ziół na szklankę wody, gotujemy krótko i ciepłym odwarem płuczemy jamę ustną przy ostrych i zapalnych stanach, anginie, zapaleniu dziąseł, okostnej, migdałów oraz w innych stanach ropnych i zapalnych w jamie ustnej.

Comments are closed.