Jestes w: Home > Medycyna > PSYCHOTERAPIA

PSYCHOTERAPIA

Słynny hinduski jogin Mahariszi powiedział: „Uwolnij Europejczyka od stresu, a on już znajdzie swoją drogę”. No właśnie! Jak zapobiegać tej chorobie XX wieku, jaką jest stres? Zawrotny postęp techniki, cywilizacji stawia ludzi przed zadaniami, którym często nie są w stanie sprostać. Sięgają wtedy często po leki uspokajające, lecz chemioterapia nie jest wyjściem z sytuacji. A co jest? Poszukiwanie i próbowanie różnych technik relaksująco-odprężających, czyli psychoterapia.

Pierwsze systemy psychoterapeutyczne powstały już w XIX wieku, a teoria psychoanalizy Freuda określiła cele i istotę psychoterapii oraz najbardziej skuteczne metody jej działania na osobach z określonym typem wrażliwości. Po-pularność zaczęły też sobie zdobywać metody i techniki przeniesione z Dalekiego Wschodu, jak: joga, medytacja, re- birthing, o których szerzej piszę w następnych rozdziałach.

Natomiast w psychoterapii bardzo modny w ostatnich latach stał się relaks E. Jacobsona, amerykańskiego lekarza i trening autogenny J.H. Schultza, przy którym chciałabym zatrzymać się dłużej, bowiem w oparciu o swoje własne doświadczenie, uważam że ta technika relaksacyjna jest prosta, łatwa w wykonaniu, a przy tym przy odrobinie konsekwencji przynosi znakomite rezultaty.

Ćwiczenie autotreningu polega najpierw na doprowa-dzeniu ciała do rozluźnienia, a następnie autosugestii w bardzo prostej formie. Autotrening Schultza składa się z dwóch rodzajów ćwiczeń: odczuwania ciężaru ciała oraz odczuwania ciepła.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.