Jestes w: Home > Medycyna > PRZECZYTAJ ZANIM ZAPALISZ

PRZECZYTAJ ZANIM ZAPALISZ

W liściach i korzeniach tytoniu występuje nikotyna, której zawartość w zależności od gatunku waha się od 0,5% do 8%. Podczas ogrzewania przy paleniu papierosów znaczna jej część uchodzi z dymem w postaci benzopirenu, który w małych dawkach jest pobudzający, zaś w większych dawkach porażający. Gdy drażniąca substancja dymu dostanie się wraz z oddechem do delikatnie rozgałęzionych dróg oddechowych, benzopiren wpędza palacza w niebezpieczny, utajony stres.

Serce zmuszone jest do wzmożonej aktywności. Wypalanie 20 papierosów dziennie obciąża serce tak, jak np. 8-godzinna jazda rowerem pod lekki wiatr. Nikotyna rujnuje nie tylko bardzo ważne dla życia naczynia wieńcowe, lecz także drobne końcowe arterie. Badania wykazały, że tętnice człowieka 35-letniego, który wypala! dziennie 20 papierosów, są stwardniałe i kruche, jak naczynia krwionośne niepalącego starszego od niego o 15 lat. Wcześniej występują też u palaczy zaburzenia krążenia, ataki serca, zawały i inne przykre skutki niedostatecznego ukrwienia.

Benzopiren, składnik dymu papierosowego, uszkadza drobne naczynia tętnicze w nerkach (zatykając je), w kończynach nóg i rąk. Pojawia się chromanie przestankowe i palacz kuleje, a nawet może być konieczność amputacji nogi. Z powodu uszkodzenia wątroby pojawiają się uczulenia. Gorzej odnawia się krew w szpiku kostnym. Pojawia się anemia i bóle głowy.

Męczący kaszel palacza w rannych godzinach jest najczęściej początkową fazą późniejszego bronchitu. Zniszczenie ścianek pęcherzyków płucnych prowadzi w efekcie do upośledzenia funkcji płuc, krótkiego oddechu, rozedmy płuc i zwiększonej podatności na zakażenia infekcyjne. Niebezpieczeństwo nowotworu płuc jest u palacza 15-krotnie większe niż u niepalącego. W zależności od kondycji palącego, od rozmiarów i czasu trwania nałogu dochodzi po latach do złośliwych zmian w komórkach różnych narządów organizmu. Ujawnia się nowotwór trudny do wyleczenia. Statystyka wykazuje, że palenie papierosów niezaprzeczalnie może wywołać raka płuc, jamy ustnej, przełyku, krtani i wątroby.

Comments are closed.