Jestes w: Home > Medycyna > PRZECZYTAJ ZANIM ZAPALISZ CZ. II

PRZECZYTAJ ZANIM ZAPALISZ CZ. II

Każdy palacz, który przynajmniej jeden raz próbował odzwyczaić się od palenia papierosów, doskonale orientuje się, jak trudne jest zerwanie z nałogiem palenia. Często już po kilku dniach czy tygodniach rezygnuje z tej walki. Wysokie opodatkowanie wytwórców i konsumentów papierosów okazało się jako wyjście z tej sytuacji tylko ślepą uliczką. Bardziej lub mniej ostre zarządzenie dotyczące papierosów łagodzi nieco zagadnienie, lecz go nie rozwiązuje. Jeśli jednak istnieje wewnętrzne pragnienie zerwania z tym nałogiem, to może w tym pomóc:

– Fitoterapia

– Refleksoterapia

– Hipnoza

Złotokap zwyczajny Cytisus labunmm zawiera alkaloid zwany cytyzyną, który jest środkiem odwykowym dla palaczy papierosów. Działa podobnie jak nikotyna. Poraża węzły układu sympatycznego i wykazuje działanie wymiotne. Lek w postaci tabletki zawierającej cytyzynę nazywa się ,,Tabex” (produkcji bułgarskiej). Podanie tabletek zmniejsza głód nikotynowy i ułatwia odzwyczajenie się od palenia tytoniu. Przeciwskazaniem do stosowanie „Tabexu” jest miażdżyca tętnic i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Pacjent stosując leczenie według wskazań lekarza powinien porzucić palenie najpóźniej piątego dnia. Może także dla ułatwienia kuracji odwykowej żuć powoli i łykać po 6 owoców jałowca dziennie lub żuć i łykać suszone kłącze tataraku, co poprawia również trawienie. Można także, w celu uspokojenia używać Nervosanu 3 x dziennie po 1 łyżeczce po jedzeniu.

Refleksoterapia polega na stosowaniu mikromasażu w określonych miejscach na ciele, które zaznaczone są na rysunkach. Punkt pierwszy znajduje się na początku mostka. Uciska się go palcem środkowym kilka razy dziennie przez 2-3 minuty w kierunku krtani.

Punkt drugi znajduje się na szerokość palca za płatkiem ucha, w małym zagłębieniu kostnym. Ten ważny punkt uspokojenia uciska się obustronnie kilka razy dziennie ruchem okrężnym w lewo, przez 2-3 minuty.

Punkt trzeci leży nieopodal stawu kolanowego. Można go odnaleźć w wyraźnym w tym miejscu zagłębieniu, kładąc dłoń z lekko rozstawionymi palcami na kolano. Uciska się go obustronnie, spokojnie bez pośpiechu za pomocą palca środkowego, w kierunku pięty przez 2-3 minuty.

Punkt czwarty znajduje się na dwie szerokości palca przed stawem dłoni. Ataki kaszlu, bezsenność, uczucie niepokoju miną dzięki delikatnemu wibrowaniu tego wrażliwego na ucisk punktu w kierunku palców kilka razy dziennie przez 2-3 minuty. Jako pierwsze uciskać prawe przedramię, potem lewe.

W celu całkowitego odzwyczajenia się od nałogu palenia papierosów, należy zalecane zabiegi stosować przez dłuższy czas przy jednoczesnym radykalnym przerwaniu palenia papierosów, aż do definitywnego zaniku chęci palenia.

Comments are closed.