Jestes w: Home > Medycyna > PRAWDA O ASPIRYNIE

PRAWDA O ASPIRYNIE

Odkryto ją przed 75 laty. Dziś jest jednym z najpopularniejszych leków. Wchodzi w skład apteczki, zabieranej przez kosmonautów w przestworza. Jeden z amerykańskich kandydatów, przewidziany jako następny do lotu na Księżyc, musiał zrezygnować z podróży jedynie dlatego, że jego organizm nie tolerował aspiryny.

Ostatnio coraz częściej jednak słyszy się głosy o pewnych skutkach ubocznych, wywoływanych przez nadużycie tego niewinnego środka. Co pięćsetna osoba łykająca aspirynę cierpi na krwotoki z żołądka oraz na objawy uczuleniowe – ocenia jeden z internistów o światowej sławie. Aspiryna pogłębia niekorzystne zmiany w obrazie krwi u osób ze złą krzepliwością – twierdzi znany hematolog.

Prawdę mówiąc, powątpiewania o absolutnej nieszkodliwości aspiryny – to nie są sprawy zupełnie nowe. Już w 1969 roku angielski lekarz, prof. Richards po przebadaniu 833 niemowląt doniósł o pewnych kłopotach z noworodkami, których matki w pierwszym kwartale ciąży pobierały preparaty salicylowe. A do nich należy przecież aspiryna.

Można śmiało powiedzieć, że praojcem tego środka był Hipokrates. Już na 440 lat przed naszą erą genialny grecki lekarz znał kojące ból i obniżające gorączkę działanie kory wierzbowej. Ale dopiero w 1828 roku łagodząca ból substancja została w formie krystalicznego proszku wyizolowana z kory wierzbowej i przez Anglika Wilkinsona nazwana salizin. Piętnaście lat później Włoch Spira uzyskał z tego proszku kwas salicylowy. Z biegiem lat odkryto dalsze związki chemiczne. Przynosiły one ukojenie w cierpieniu przede wszystkim reumatykom, były jednak niesmaczne i drażniły błonę śluzową żołądka. Ojciec Feliksa Hoffmana, chemika, z fabryki Bayera, także leczy! swój reumatyzm tymi preparatami. Skargi na bóle żołądkowe skłoniły syna do poszukiwań lepszego tolerowanego środka. Odkrył go w 1897 roku, a farmaceuta z koncernu Bayera – Dreser – przebadał jego terapeutyczne działanie i w dwa lata później zgłosił lek do opatentowania. Kwas acetylosalicylowy – biały, krystaliczny proszek – został przemianowany na aspirynę.

Obecnie jest ona, rzeczywiście, najpopularniejszym lekiem na świecie. Spośród wielu tysięcy publikacji na temat jej dobroczynnego działania, te kilka, które mówią o skutkach ubocznych, wydają się wyjątkiem, tym nie mniej są skrupulatnie brane przez naukowców pod uwagę. Nie ma na świecie leku o doskonałym i bezbłędnym działaniu. Muszą więc i aspirynę obciążać pewne „grzechy”. Może powodować uczulenia u osób nie tolerujących salicylatów, nie powinna być przyjmowana ani w zbyt dużych dawkach, ani przez zbyt długi okres czasu, przed użyciem należy ją dokładnie rozdrobnić i obficie popić. Kobiety w ciąży, które dotychczas przyjmowały aspirynę, powinny uzgodnić z lekarzem, czym ewentualnie zastąpić ten lek. Osoby skłonne do krwotoków z żołądka nie powinny przyjmować aspiryny w ogóle.

Comments are closed.