Jestes w: Home > Medycyna > PORADY W BOLACH GŁOWY

PORADY W BOLACH GŁOWY

Wszystkie przyczyny bólów głowy nie są, niestety, jeszcze dotychczas znane. Sam mózg jest w pełni nieczuły na bóle, natomiast opony i naczynia mózgowe mogą być bolesne. Toteż przez długi czas przypisywano przyczyny bólów głowy skurczom naczyń mózgowych. Ponieważ jednak stosowane stale środki lecznicze nie usuwały dolegliwości, zaczęto opracowywać inne, skuteczniejsze terapie. W zależności od umiejscowienia i czasu trwania bólów głowy można określić różne przyczyny, które je wywołują.

Z powodu zdenerwowania i działania czynników psychicznych, takich jak gniew, irytacja itp. powstają krótkotrwałe napady bólowe. Ogólne „brzęczenie” w czaszce jest zazwyczaj następstwem przeziębienia, grypy lub innych chorób infekcyjnych. Bóle głowy towarzyszą niedrożności nosa, zaparciom, niestrawności, nadużywaniu alkoholu i nadmiernemu paleniu papierosów. Bóle czoła, karku, a przy wstawaniu rano bóle z tyłu głowy, mijające zwykle po jednej lub dwóch godzinach mogą oznaczać, iż chore są zęby, że istnieje zapalenie zatok bocznych nosa lub procesy zwyrodnieniowe w kręgach szyjnych. Bóle z tyłu i z przodu czaszki, wywołujące nieraz wymioty i zakłócenia w widzeniu, są częstym następstwem nadciśnienia krwi, miażdżycy, dolegliwości nerek, zapalenia mózgu, guzików mózgowych lub podrażnienia mózgu przez stan gorączkowy. Jeśli pacjent ma uczucie, że jego czaszka jest wypełniona płynem, to przyczynami mogą być choroby infekcyjne, udar słoneczny lub rozpoczynające się zapalenie opon mózgowych. Występujące nagle męczące bóle skroniowe są spowodowane przez stany zapalne obrzękłych arterii skroniowych, prawie zawsze występujących jednocześnie u palaczy. Promieniowanie bólu z oczu, silne jednostronne bóle głowy są często sygnałami ostrzegawczymi ostrych ataków jaskry.

W wielu z wymienionych przypadków bólów głowy, a w szczególności dwóch ostatnich, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Również bóle głowy, które trwają dłużej niż trzy dni lub powtarzają się często, w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone i wymagają porady lekarza. Samoleczenie jest dozwolone jedynie w lekkich przypadkach lub jako pomoc natychmiastowa, doraźna.

Comments are closed.