Jestes w: Home > Medycyna > Pochodzenie Propolisu

Pochodzenie Propolisu

Jak napisałam wcześniej – tylko ok. 40 proc. kitu zawiera substancje biologicznie aktywne. Skąd więc brać kit, jeżeli nie możemy zdobyć EEP ani też przeprowadzić badań laboratoryjnych kitu na aktywność. Otóż najlepiej zaopatrzyć się w kit pochodzący z różnych pasiek i zbierany w różnych porach roku, jest bowiem wtedy szansa, że trafimy na ten aktywny, który z kolei uaktywni pozostały kit. Zabierając się do wykonania różnych preparatów propolisu trzeba zawsze kit oczyścić z widocznych gołym okiem zanieczyszczeń i zalać zimną wodą, aby wypłynęły inne brudy.

Nalewka propolisowa: pół litra spirytusu mieszamy z 5 dkg kitu pszczelego i przez 14 dni wstrząsamy butelką. Następnie odcedzamy przez lejek z waty i wlewamy do naczynia z ciemnego szkła. Jest to doskonała nalewka przeciwko przeziębieniom, anginom, wirusowym infekcjom. Profilaktycznie dorosły człowiek może przyjmować 2 razy dziennie po 25 kropli, a dziecko tyle kropli, ile ma lat i to podane na cukrze *

Propolisowe mleko: 1 litr pełnotłustego, świeżego mleka należy zagotować i wrzucić do niego 10 dag drobno posiekanego lub zmielonego propolisu. Mleko należy gotować na wolnym ogniu przez 10 minut, lecz nie wolno dopuścić do wrzenia. Wszystko mieszamy drewnianą łyżką i przecedzamy. Po wystygnięciu utworzy się na wierzchu warstwa wosku, którą trzeba zdjąć. Propolisowe mleko trzymamy w chłodnym miejscu i pijemy 2 razy dziennie po 1 łyżce przy bronchicie, astmie, zaziębieniach, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Maść propolisowa: potrzebujemy 70 g wazeliny, 20 g lanoliny i 10- 15 ,g kitu. Najlepiej, jeśli propolis pochodzi z nalewki spirytusowej. Do naczynia porcelitowego wlewamy taką ilość kropli propolisowych, aby po odparowaniu spirytusu otrzymać pożądaną dawkę czystego propolisu. Po zgęstnieniu płynu dodajemy do niego lanolinę i wazelinę. Wszystko dokładnie mieszamy. Maść taką kładziemy dwa razy dziennie cienką warstwą na chore miejsca, a następnie przykrywamy gazą i bandażem. Maść taka jest doskonała przy oparzeniach, wrzodach, raku, ranach, hemoroidach, odleżynach.

Używając propolis należy jednak pamiętać, że może on powodować uczulenia, choć są to bardzo rzadkie przypadki. Wskazane jest zatem wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem.

Comments are closed.