Jestes w: Home > Medycyna > Pierwsze kroki – joga

Pierwsze kroki – joga

Ważne jest to, ąby pierwsze kroki w jodze stawiać pod nadzorem instruktora, który bierze odpowiedzialność za ćwiczącego, gdyż w przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych zaburzeń, o których pisałam wcześniej. Ćwiczenia wykonywane źle, błędnie, dają złe samopoczucie i to powinno być sygnałem, że jesteśmy na niewłaściwej drodze.

Celem tego rozdziału nie jest praktyczna nauka hat- ha-jogi, lecz jedynie zachęcenie do jej uprawiania, które może okazać się dla wielu osób wręcz zbawienne. Poprawa sa-mopoczucia, elastyczność ciała, wzmocnienie serca i kręgos-łupa – to tylko niektóre korzyści płynące z uprawiania hatha-jogi. Dla tych wszstkich, którzy są tym zainteresowani, podaję literaturę, w której znajdą wyczerpującą instrukcję wraz z opisami poszczególnych ćwiczeń:

– Michalska Halina: Hatha joga dla wszystkich.

– Kogler Aladar: Joga.

– Pasek Tadeusz: Ogólnoregeneracyjne i ogólnousprawnia- jące ćwiczeenia relaksowo-koncentrujące, wzorowane na jodze i Zen.

– Chodkiewicz Karol: Pierwsze kroki w nowoczesnej jodze.

– Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentrujących. Praca pod redakcją Wiesława Romanowskiego.

Zdaniem wspomnianego już Makarego Sieradzkiego, ćwiczenia hatha-jogi, odpowiednio dobrane do potrzeb i możliwości ćwiczącego, uodparniają organizm na różne na-gminne dolegliwości i schorzenia, jak: angina, grypa, bóle głowy, bezsenność, artretyzm, ischias, lumbago, nerwobóle, a także stresy oraz inne trudności natury psychicznej. Ponadto, jak twierdzi pan Sieradzki – praktykujący jogę żyje prawdą i nigdy się z nią nie mija, a jeśli nie może mówić prawdy – milczy!

Comments are closed.