Jestes w: Home > Medycyna > PIELĘGNACJA WŁOSÓW CZ. II

PIELĘGNACJA WŁOSÓW CZ. II

Do płukania włosów można również stosować mieszankę ziołową Kapilosan do włosów ciemnych, która zawiera: korzeń mydlnicy, kłącze tataraku, ziele skrzypu, wrzosu, nostrzyka, korę wierzby, liść pokrzywy i szyszki chmielu. Do włosów jasnych stosuje się: korzeń mydlnicy, kłącze tataraku, ziele skrzypu, wrzosu, nostrzyka, korę wierzby i kwiat rumianku. Zapewnia to włosom połysk, jedwabistość i miękkość.

W przypadku łupieżu, łojotoku suchego i wypadania włosów stosuje się odwar z korzenia łopianu i kłącza tataraku, którym płucze się włosy po każdym myciu. Doskonale działa nacieranie głowy codziennie na noc watką zamoczoną w preparacie Seboren lub Seboradin. Do flakonu Seborenu i Seboradinu należy dodać po pięć ampułek wit. PP i B6 oraz 10 ampułek Biostyminy.

Bardzo kłopotliwym, ale niekiedy ogromnie skutecznym środkiem kosmetycznym jest olej lniany, którym smarujemy na noc skórę głowy, wkładamy czepek kąpielowy, a rano zmywamy włosy najpierw mydłem, a później tym czy innym naparem ziołowym. Olej lniany (nierafinowany jest lepszy) zawiera witaminy A, E i F, które ulegają wessaniu przez skórę, więc gdy powodem wypadania jest awitaminoza – skutek może być nadspodziewanie dodatni. Co więcej, mamy wówczas wskazówkę, że taki właśnie olej, jak i inne tłuszcze roślinne powinniśmy, bodaj w małych ilościach, nieco częściej jadać.

Poza tym dobrze robi zabieg następujący: świeże ziele nasturcji ogrodowej pół na pół ze świeżą również pokrzywą przekręcić przez sokowirówkę, a sok uzyskany w ten sposób zalać spirytusem w tej samej ilości. Całość odstawić w ciemne miejsce, a po dwóch tygodniach otrzymujemy doskonały środek do pielęgnacji włosów. Nalewką taką smarujemy tylko skórę głowy, rozczesując włosy rano – jeśli mamy zamiar myć głowę wieczorem, lub wieczorem, jeśli zamierzamy myć głowę rano.

Zioła parzymy w proporcji dwie łyżki na szklankę wrzątku, korzenie i korę gotujemy krótko, ziele skrzypu dłużej niż pół godziny pod przykryciem w tej samej proporcji.

Należy jednak przede wszystkim pamiętać o jednoczesnym działaniu na przyczyny wypadania czy przetłuszczania się włosów itp. – gdyż inaczej wszystkie zabiegi będą skutkować tylko doraźnie, a wymienione tu objawy chorobowe będą nawracać.

Comments are closed.