Jestes w: Home > Medycyna > Picie w anopsologii

Picie w anopsologii

A teraz kilka słów na temat picia. Należy pić tak, jakby się jadło. „Gryź swoje picie’1’’ – powiedziano już dawno temu. Każdy łyk należy chwilę przetrzymać w ustach, posmakować, przeżuć i… dopiero potem połknąć. Powtarzam raz jeszcze: pośpiech przy jedzeniu i piciu jest naszym głównym wrogiem.

Amerykański uczony Horace Fletcher dzięki mądremu odżywianiu wyleczył się z ciężkiej choroby wrzodowej żołądka i od jego nazwiska powstał termin „fleczerować”, czyli przełykać bardzo powoli. Powinniśmy o fłeczerowaniu pamiętać w każdej sytuacji życiowej, a już wręcz niedopuszczalne jest wypijanie jednym haustem butelki oranżady czy piwa.

Przynajmniej część z tych zasad, o których piszę, (a mają one w sobie nie tylko elementy anopsologii, ale i mak- robiotyki, wegetarianizmu) powinny towarzyszyć nam na co dzień. Wiem z doświadczenia, że najtrudniej przełamać wieloletnie nawyki żywieniowe. „Czym skorupka za miodu na siąknie, tym na starość trąci” – nie bez kozery mówi ludo-we porzekadło. Uczona amerykańska M. Reed badała przyzwyczajenia różnych ludów, od najpierwotniejszych do najbardziej cywilizowanych, aby po latach pracy dojść do wniosku, że dużo łatwiej jest prymitywnego człowieka nauczyć dobrego wychowania i tzw. kultury cywilizowanego świata, niż odzwyczaić go od nawyków żywieniowych. Stopniowo jednak, mając już odpowiednią świadomość możemy zacząć próbować zmieniać swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Wyjdzie to nam tylko na zdrowie!

Bardzo może nam pomóc w zmianie nawyków i wy-korzystaniu instynktu odpowiednia afirmacja (piszę o nich w jednym z pierwszych rozdziałów książki). Oto przykład afirmacji, która była kiedyś mi bardzo pomocna:

Ja (wstawiamy imię) będę jadł (a) wyłącznie takie produkty i w takich ilościach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mego organizmu.

Afirmację powtarzamy w myślach tak długo (możemy też ją sobie pisać), aż wejdzie nam ona ,,w krew”. Wówczas, kiedy zatrzymamy się np. prży straganie z warzywami, instynkt bezbłędnie podpowie nam, co mamy kupić, aby to nam służyło.

Comments are closed.