Jestes w: Home > Medycyna > NIE DAJMY SIĘ PRZEZIĘBIENIU CZ. II

NIE DAJMY SIĘ PRZEZIĘBIENIU CZ. II

Przed przeziębieniem chroni nas także odpowiednie hartowanie organizmu. Oto kilka przykładów. Do szklanki zimnej wody wsypujemy łyżkę soli i nacieramy całe ciało szorstką rękawicą, zawsze w kierunku serca. Następnie wkładamy ciepły szlafrok i gimnastykujemy się przez 5 minut. Tym, którzy mają trudności z obudzeniem się rano, polecam inny sposób. Wchodzimy do wanny i przez pół minuty polewamy zimną wodą krzyż i całe nogi, po czym, już bez wycierania, nakładamy ciepły szlafrok i gimnastykujemy się 5 minut. Można też suchą szczotką masować całe ciało (także kark i uszy) zawsze w kierunku serca, a później pogimnastykować się 5 minut w ciepłym szlafroku. Po każdym z tych zabiegów czujemy się tak, jak byśmy wypili najmocniejszą kawę.

Radzę również, jeśli to tylko możliwe, jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu (aby się dotlenić i zahartować) nawet w czasie słoty. Można np. udając się do pracy czy wracając do domu, przejść pieszo jeden czy dwa przystanki.

Gdy jednak nie uda nam się uniknąć przemarznięcia, natychmiast po przyjściu do domu przygotowujemy sobie dużą miednicę z gorącą wodą z dodatkiem szlamu leczniczego, soli ciechocińskiej, czy nawet zwykłej kuchennej oraz drugą miednicę, bądź wiadro z bardzo zimną wodą. Zanurzamy na chwilę nogi w gorącej wodzie, a następnie w zimnej. I tak 20 razy. Pijemy także ciepłą herbatę z malinami, plus pół tabletki Polopiryny S i wchodzimy do łóżka, by się dobrze wypocić.

Kiedy po przemarznięciu zaczyna boleć nas gardło, płuczemy je wodą z solą i, jeśli mamy, propolisem. Na 1 szklankę wody wsypujemy 1 łyżkę soli plus 2 kropelki 10-proc. propolisu. Następnie przygotowujemy kompres na gardło. Do pół szklanki zimnej wody wlewamy 2 łyżki octu spirytusowego, moczymy w tym roztworze dużą ściereczkę i otulamy szyję łącznie z dekoltem i łopatkami. Na ten kompres zawijamy jeszcze ręcznik kąpielowy lub ciepły wełniany szal i wchodzimy do łóżka, przykrywając się bardzo ciepło. Po dwóch godzinach ból gardła minie.

Comments are closed.