Jestes w: Home > Medycyna > Nazwy bursztynu

Nazwy bursztynu

Z kolei Arabowie – jak wszystkie ludy Bliskiego Wschodu, lubujące się w kadzidłach i aromatycznych zapachach, z powodu żywicznego zapachu bursztynu nazwali go – amher i to miano używane jest do dziś w Europie Zachodniej.

To są nazwy bursztynu bałtyckiego. Mało kto wie, że ma on także licznych kuzynów na świecie. Ich ojczyzną jest głównie półkula północna i w mniejszym południowa. Większość z nich ustępuje pod względem urody bursztynowi bałtyckiemu, a ich nazwy brzmią niezwykle tajemniczo, jak np.: sukcynit, ajkanit, bombicyt, bukamangit.

W zależności od tego, skąd pochodzi bursztyn, uza-leżniona jest jego barwa i przezroczystość. Rozróżnia się ok. 200 odmian bursztynu od bieli, poprzez złoty, aż do czarnego. Niektóre barwy trudno wręcz określić jednoznacznie, a tak o tym pisał Stefan Żeromski w „Wietrze od morza”:

„Barwa tych dziwotworów morza jest przerozmaita: wiśniowa jak przeczysty miód miody albo niemal czarna jak miód prastary – żółta niby wosk lub blawa jako obar żywy, ciekący ze sosen na wiosnę. Niektóre odszczepy i ułamki były w kolorze zamglone, mleczne, zielonkawe, brunatne – niektóre zaś miały w sobie niby naśladownictwo kłębów dymu. Jeszcze inne w nieskalanym swym przeźroczu taiły nikłe białawe żyłeczki, przypominające do złudzenia… prążki kapuścianego liścia”.

Ten właśnie opisany przez Żeromskiego pręgowany bursztyn nosi niezbyt poetyczną nazwę kapuściaka. Najczęściej jednak bursztyn bywa w kolorze złotym do brązowego w całej gamie odcieni. Do rzadkich natomiast należą bursztyny ciemnobrązowe, niemal czarne, niebieskawo-błę- kitne, zielonkawe, a nawet fioletowe. Spotykamy także bursztyn czerwony w odcieniach od różowego do wiśniowego. Najcenniejszy i najrzadszy jest jednak bursztyn biały. Znaleziono kiedyś taki w królewskim grobie w Mykenach.

Comments are closed.