Jestes w: Home > Medycyna > MUMIO – CUDOWNY BALSAM

MUMIO – CUDOWNY BALSAM

Wśród naturalnych leków Dalekiego Wschodu miejsce szczególne od setek lat zajmuje balsam MUMIO. Nad dokładnym poznaniem jego właściwości pracuje na świecie kilka instytutów, a prym wiodą naukowcy z Uzbekistanu, na terenie którego występują duże ilości tego specyfiku.

Mumio jako lek jest znany już od ponad trzech tysięcy lat, a pierwszymi odkrywcami jego leczniczych zalet były zwierzęta i ptaki. Z czasem i człowiek wpadł na trop mumio, a zdecydował o tym, jak zwykle, przypadek. Stare kroniki przekazują, że było to ponoć tak: cesarz Iranu, Fa- ridun, urządził polowanie w wysokich górach. Grupa myśliwych zraniła kilkakrotnie strzałami jelenia, który jednak zdołał ujść pogoni chroniąc się w pobliskiej pieczarze. Po jakimś czasie myśliwi ci napotkali jelenia skubiącego trawę, a z jego boku wystawała strzała. Domyślili się, że był to jeleń zraniony przez nich i już tym razem zwierzę złapano żywcem. Ze zdziwieniem stwierdzono, że rany były zagojone i pokryte czarnobrunatnym balsamem przypominającym konsystencją wosk. Myśliwi, zaciekawieni odkryciem, spene-trowali pieczarę i znaleźli podobny balsam, wyciekający ze szczelin skalnych. Zauważyli też, że niektóre zwierzęta zlizywały ten balsam, a ptaki dziobały go.

Niezwłocznie o tym odkryciu doniesiono cesarzowi. Kazał on zabarykadować wejście do pieczary. Postawił nawet przy nim wartownika i co jakiś czas zlecał zbieranie balsamu do naczyń, i dostarczanie go na cesarski dwór. Miejscowości, w której odkryto balsam zawdzięcza on nazwę, bowiem po irańsku brzmi ona „mumi-ojin”.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.