Jestes w: Home > Medycyna > MIESZANKI ZIOŁOWE

MIESZANKI ZIOŁOWE

Omawiając mieszanki ziołowe trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy działają one lepiej, niż pojedyncze zioła? Oczywiście – mieszanka działa lepiej przy tej samej dawce wagowej czy objętościowej. Dawno już zauważono, że porcja 3 – 4 ziół działających w tym samym kierunku, daje pewniejszy skutek niż taka sama ilość pojedynczego środka ziołowego. Mieszanek zresztą nie wymyślił „Herbapol”, istnieją one prawie od stu lat. Ale te „Herbapolu” opracowano w oparciu o najnowsze badania. Oto gotowe mieszanki – w nawiasach podany jest procent każdego zioła.

NEOPEKTOSAN – „Zioła numer 18” składa się z: liści szałwi (10), korzenia ślazu (10), liści ślazu (10), liści podbiału (35), kopru (10), ziela tymianku (10 i korzenia żywokostu (15), Mieszanka ta działa powlekająco, wykrztuśnie, zmiękczająco, przeciwzapalnie, więc stosuje się ją przy nieżytach dróg oddechowych i oskrzeli, rozedmie płuc, dychawicy oskrzelowej i stanach astmatycznych.

Podobny w działaniu jest PEKTOSAN – „zioła numer 13”. W skład tej mieszanki wchodzą: korzeń omanu (25), liść szałwi (10), korzeń ślazu (20), liść podbiału (35) i koper (10). Pektosan działa nieco słabiej i jest wskazany dla ludzi starszych wymagających powolnych długotrwałych kuracji przy sprawach chorobowych przewlekłych. Neopektosan można stosować raczej w celach doraźnych. W obu wypadkach bierze się łyżkę ziół na szklankę wody, przygotowując każdorazowo świeży odwar.

NERVOSAN „zioła numer 1” – to mieszanka, która zrobiła największą karierę handlową. Składa się ona z ziół o działaniu uspokajającym, przeciwskurczowym, nasennym – słowem jest czymś bardzo potrzebnym w dzisiejszych „zwariowanych czasach”, nerwicach i przyspieszonym bezgranicznie tempie życia.

W skład Noevosanu wchodzą: korzeń kozłka zwany popularnie walerianą (40), kwiat rumianku (10), ziele krwawnika (20), ziele mięty pieprzowej (15) i ziele melisy (10).

Nervosan stosujemy przeciw nadmiernej pobudliwości w stanach podniecenia psychicznego, w nerwicach układu wegetatywnego, bezsenności, histerii oraz w zaburzeniach związanych z pokwitaniem i przekwitaniem. Bierze się łyżkę na szklankę wody, zagotowuje i pije na czczo rano i wieczorem przed pójściem spać.

Comments are closed.