Jestes w: Home > Medycyna > MAGNETOTERAPIA – LECZENIE MAGNESEM

MAGNETOTERAPIA – LECZENIE MAGNESEM

Podobno dawno, dawno temu pasterz grecki imieniem Magnes przechodząc obok skały zahaczył laską z żelaznym okuciem o wystający ustęp i ze zdumieniem stwierdził, że nie może laski oderwać, gdyż jakaś niewidzialna siła przyciąga ją do skały. Po dłuższym mocowaniu Magnes zdołał uwolnić laskę, a na pamiątkę wziął kilka kawałków tajemniczej skały i włożył je sobie w buty. Od czasu, gdy zaczął nosić kawałki skały w butach, jego stan zdrowia i samopoczucie bardzo się poprawiły, a przede wszystkim bez większego wysiłku mógł pokonywać pieszo znaczne odległości.

Ile jest prawdy w tej legendzie? Tego już nie dowiemy się, faktem natomiast jest, że lecznicze właściwości magnesu znane były już nie tylko w antycznej Grecji, ale i w Indiach, Chinach, Egipcie, Rzymie i krajach arabskich. Magnes był używany do sporządzania amuletów, których celem była ochrona zdrowia właściciela i obrona przed złymi mocami. Uważano wtedy, że magnes jest dobry na wszystkie choroby i każdy szanujący się cyrulik przykładał go do ciała pacjenta oraz aplikował chorym pigułki i maść z wkładką magnetyczną.

Leczniczą moc magnesu wykazywali już Arystoteles, Pliniusz, Gallen, Awicenna, a słynny Paracelsus w XVI wieku tak piasał o magnesie: „Twierdzę, na podstawie przepro-wadzonych przeze mnie doświadczeń, że jest w nim ukryta ta-jemnicza siła, bez której przeciw wielu chorobom nic nie może zdziałać Z kolei lekarz królowej angielskiej, Wiliam Gilbert, osiemnaście lat poświęcił na badanie magnesu i w 1600 roku wydał książkę „O magnesie, ciałach magnetycznych i wielkim magnesie Ziemi”. Jego późniejsi następcy w krajach' Europy Zachodniej również próbowali rozszyfrować tajemnicę sił leczniczych magnesu, lecz mimo wielu prób, rozwiązanie zagadki przyniósł częściowo dopiero wiek XX.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.