Jestes w: Home > Medycyna > Mądrości Ayurvedy

Mądrości Ayurvedy

Według mądrości Ayurvedy każdemu palcowi naszych dłoni odpowiada jeden element. Każdy więc palec kontroluje poszczególny element i odpowiednio nimi manipulując możemy doprowadzić do wyrównania energii w organizmie. Jak to osiągnąć? O tym za chwilę. Teraz chciałabym poświęcić kilka słów uwagi człowiekowi, który wyjawił ludzkości wielką tajemnicę. Nazywa się on KESHAV DEV. Jest joginem i wiele lat swego życia poświęcił na badanie MUDRAS systemu gestów rąk i układu palców w czasie obrządków rytualnych. Z całego zestawu wybrał kilkanaście tych, które mają działanie lecznicze, wzmacniające i profilaktyczne, a są przy tym i bezpieczne dla człowieka, i bardzo proste do wykonania.

„Ręce są jedną z najważniejszych części ciała – mówi mistrz Dev – twój los leży w twoich rękach i trzeba to wziąć całkiem dosłownie. Nie tylko dlatego, że linie na rękach wskazują przeszłość i przyszłość danej osoby, lecz przede wszystkim dlatego, że poszczególne palce posiadają całkiem osobne, własne funkcje i władzę wewnątrz organizmu. Kto tę władzę posiądzie, może zachować cielesne zdrowie i duchową radość

Kesav Dev w swoim aszramie w Indiach zajmuje się uzdrawianiem chorych różnymi naturalnymi sposobami leczenia, wśród których obok diety wielką rolę odgrywają mudry. Pierwszą reakcją pacjentów, którym mówię o mud- rach jest sceptycyzm – opowiada mistrz – jak może poprawić się moje zdrowie – mówią oni – kiedy nic więcej nie robię prócz lekkiego przyciskania palców? Jeżeli jednak zaufali i przeprowadzali ćwiczenia, poczuli skutek i ich sceptycyzm zmienił się w zdumienie. Wyjaśniam im potem, że tak prosto wyglądające techniki są nadzwyczaj cennym preżen- tem, który od oświeconych yoga – mistrzów został nam dany.

Zdaniem Keshav Dev reguła wyrównywania energii brzmi: jeśli się czubkiem któregoś z palców dotknie opuszka kciuka przy równoczesnym delikatnym nacisku kciuka na ten palec, to element odpowiadający poszczególnym palcom w organizmie zostanie zredukowany. Jeśli chcemy któryś z elementów wzmocnić, postępujemy odwrotnie: kciukiem do-tykamy do opuszka odpowiedniego palca. Istnieje jeden wyjątek: palec serdeczny (ziemia) i mały palec (woda) nie wpływają na siebie wzajemnie, dlatego ważne jest, aby wypróbować różne możliwości. Ćwiczenia te, jak i wszelkie następne pozycje, wykonujemy bez naprężania jakichkolwiek mięśni i bez wysiłku. Ich wielką zaletą jest fakt, że możemy je wykonywać niemal w każdej sytuacji życiowej: na spacerze, siedząc na nudnym zebraniu, czy też w trakcie oglądania telewizji albo podczas podróży.

Ćwiczenia te powinny być wykonywane obiema dłońmi i ogólny czas ćwiczeń w ciągu dnia nie może być krótszy niż 45 minut. Można ten czas podzielić na 2 lub 3 krótsze odcinki. Na efekty przy niektórych schorzeniach czeka się nawet do kilku tygodni, toteż trzeba być konsekwentnym i cierpliwym. Z kolei przy chorobach niezaawan- sowanych już po kilku dniach ćwiczeń można uzyskać dużą poprawę zdrowia i samopoczucia, a czasami zdarza się to już w ciągu jednego dnia.SHANKH MUDRA (Mudra Muszli)

Mudra ta wpływa leczniczo na wszelkie dolegliwości gardła i krtani, a m.in. na chrypkę. Wzmacnia ona i polepsza głos, a efekt ten będzie jeszcze większy, gdy w czasie ćwiczenia będziemy śpiewać głoskę „OM”, która jest uważana za najkrótszą mantrę. Mudra ta jest szczególnie zalecana dla osób, których narzędziem pracy jest głos, a więc artystów, śpiewaków, nauczycieli, itp.

Pozycja: dwie razem złączone ręce przypominają muszlę. Cztery palce prawej ręki obejmują kciuk lewej ręki. Kciuk prawej ręki dotyka wystającego środkowego palca lewej ręki (nie spięte).

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.