Jestes w: Home > Medycyna > Leki stosowane w homeopatii

Leki stosowane w homeopatii

Leki stosowane w homeopatii oparte są wyłącznie na składnikach pochodzenia naturalnego: roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Dawka substancji czynnej w leku jest bardzo mała, a rozpuszcza się ją przeważnie w alkoholu rozcieńczonym wodą. Rozpoczyna się od proporcji 1:10. Jedna dziesiąta substancji rozcieńczona jest dziewięcioma częściami alkoholu. Takie postępowanie określa się jako D-l. Już jednak w trzeciej fazie, a więc w D-3, w leku homeopatycznym znajduje się jedna tysięczna część pierwotnej substancji. Tego rodzaju rozcieńczenie może być wyobrażal- ne dla laika, ale np. przy D-10, czyli jeden do 10 miliardów można podziwiać stopień trudności takiego rozcieńczenia oraz precyzję wykonania. Co jednak powiedzieć o dawce D-25 i powyżej, kiedy z pierwotnej substancji nie pozostaje żadna drobina, nie można nawet stwierdzić śladu najmniejszej cząsteczki, a mimo to substancja taka działa leczniczo.

Skąd w takim roztworze działanie lecznicze, skoro nie ma w nim elementów czynnych? To pytanie, mimo wysiłku naukowców, pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Przeciwnicy homeopatii twierdzą, że działa tu wyłącznie sugestia i wiara pacjenta, a jej zasady są sprzeczne z doświadczeniem farmakologów i toksykologów. Z kolei prezes Narodowego Związku Francuskich Lekarzy Homeo- patów dr F. Buraud twierdzi, że: ,,Ośmieszyć doktrynę homeopatii jest bardzo łatwo. Ale istnieją przecież liczne próby kliniczne potwierdzające wartość tego sposobu leczenia. W końcu tylko poprzez praktykę dochodzi się do formułowania ogólnych zasad teorii. Wyjaśnienie działania homeopatii nie musi być wcale irracjonalne. W dodatku – nie można mieć do niej pretensji o to, że stara się wyjaśnić to, czego nauka jeszcze nie rozumie”.

Kontrowersje wokół homeopatii będą trwały, aż jej zagadka nie zostanie ostatecznie rozwiązana. A jest to kwestią czasu. Jedno jest już natomiast pewne – leki homeopatyczne nie powodują żadnych objawów ubocznych! Fakt ten jest niezwykle ważkim argumentem w dobie chemioterapii, zatruwającej nas często dość bezmyślnie. Nie należy się więc dziwić, że leki homeopatyczne stopniowo zdobywają sobie coraz większą popularność. Zaletą homeopatii jest to, że ma przywrócić całemu ustrojowi człowieka właściwą równowagę i wzmocnić organizm, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza, którą poprzedza długi wywiad z pacjentem i jego wnikliwa obserwacja.

W niektórych krajach homeopatia jest już wykładana na wyższych uczelniach oraz działają tam też szpitale ho-meopatyczne, jak np. w ZSRR, Francji, RFN, Szwajcarii, Hiszpanii, USA. W naszym kraju niektórzy lekarze też leczą wyłącznie środkami homeopatycznymi, które można nabyć w specjalnych aptekach. W Polsce apteki homeopatyczne są oblegane przez pacjentów i czasami trzeba czekać ok. miesiąca na realizację recepty, gdyż wykonywanie niektórych specyfików jest bardzo pracochłonne.

W Polsce homeopatia od połowy lat siedemdziesiątych przeżywa swoisty renesans i zainteresowanie nią wciąż rośnie. Wyrazem tego jest powstanie w 1976 roku Towarzystwa Zwolenników Homeopatii Rzeczypospolitej mieszczącego się w Warszawie. Skupia ono lekarzy, farmaceutów i sympatyków tej niekonwencjonalnej metody leczenia. Tylko kwestią niedalekiej przyszłości jest uznanie homeopatii za oficjalną metodę leczenia.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.