Jestes w: Home > Medycyna > Lekarze muzułmańscy

Lekarze muzułmańscy

Lekarze muzułmańscy sporządzali z bursztynu „krople na wszystko”, które leczyły epilepsję, dżumę, żółtaczkę, choroby pęcherza i …kamienie żółciowe. Sławny Luter otrzymał kiedyś od księcia Albrechta bryłkę białego bursztynu z życzeniem: „by ten dobry biały kamień wypędził z obdarowanego złe, żółciowe kamienie”.

Skoro mowa o kamieniach żółciowych, to warto po-wiedzieć, że mieszkańcy Małopolski zalecają przy tej. chorobie noszenie przy sobie przezroczystego bursztynu, który ponoć po jakimś czasie staje się mętny i brudny, a choroba ustępuje. Cóż szkodzi spróbować! Zwracam jednak uwagę na fakt, że musi to być koniecznie bursztyn przezroczysty (a jak pisałam wcześniej jest to rzadko spotykana i droga odmiana).

Z kólei wśród ludności kaszubskiej utrzymywane jest przekonanie, że jantar usuwa opuchnięcie migdałków, ułatwia ząbkowanie niemowląt. Działa kojąco i uzdrawiająco przy przewlekłej gruźlicy węzłów chłonnych, a dym z płonącego bursztynu zmniejsza bóle reumatyczne. Na Kurpiach natomiast chorych okadzano aromatycznym dymem z bursztynu, a zaprószone oko oczyszczano przy pomocy pałeczki jantarowej uprzednio silnie potartej, wiadomo przecież, że potarty bursztyn przyciąga.

Skąd w bursztynie ta magiczna siła uzdrawiająca, o której od tysiącleci krążą legendy? Na to pytanie nie znaleziono jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo już na pewno, że bursztyn emanuje jony ujemne, które dobroczynnie wpływają na ludzki organizm.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.