Jestes w: Home > Medycyna > Lecznicze właściwości wody

Lecznicze właściwości wody

Górnicka. Ja osobiście nie mam zamiaru namawiać nikogo do zimowych czy jesiennych kąpieli w rzekach i jeziorach, jak to czynią członkowie klubu „Morsów”. Przynajmniej jednak, latem nie żałujmy sobie kąpieli wodnych, pod warunkiem, że woda jest czysta. O taką, niestety, coraz trudniej. Nie pozostaje nic innego, jak korzystanie z własnych łazienek, które służą głównie do celów higienicznych, a nie profilaktycznych. Warto jednak pamiętać i o tym drugim celu i przynajmniej raz w tygodniu zafundować sobie ziołową kąpiel. W Herbapolu można bez problemu nabywać gotowe mieszanki ziołowe. Można je samemu przygotować.

Osobiście bardzo lubię odświeżające i pojędrniające skórę kąpiele w tymianku. Zioło to działa także przeciwbó- lowo i przeciwzapalnie oraz odmładzająco. Do takiej kąpieli bierze się 50 gramów tymianku, zalewa dwoma litrami wrzącej wody i doprowadza do stanu wrzenia pod przykryciem. Można dodać garstkę mięty. Wywar odcedza się i wlewa do wody. Zaręczam, że po takiej kąpieli śpi się wyśmienicie!

Tak postępujemy wieczorem. Natomiast rano, aby usunąć resztki snu i pobudzić przemianę materii proponuję krótki prysznic, który można stosować w ciągu dnia. Stajemy w wannie i przez 5 sekund robimy nartysk zimną wodą każdej stopy, później to samo ciepłą wodą i kończymy zimną. Tak samo postępujemy z wewnętrzną stroną dłoni, a na zakończenie robimy natrysk twarzy. W ten sposób przez skórę, w której znajdują się liczne receptory łączące nasz system nerwowy ze światem zewnętrznym przekazujemy energie mechaniczne, elektryczne i biomagnetyczne, regulujące układ nerwowy i cały ustrój człowieka.

Comments are closed.