Jestes w: Home > Medycyna > KURACJA PRZECIWREUMATYCZNA

KURACJA PRZECIWREUMATYCZNA

Kurację należy zacząć przede wszystkim od poprawy pracy nerek, ponieważ ogromną większość złogów reumatycznych tylko tą drogą można z organizmu usunąć. Usprawnić też należy wątrobę. Jeśli bowiem krew nie jest należycie oczyszczona przez te dwa organy, złogi, które się w niej tworzą, lokują się w zastawkach żylnych w pobliżu nerwów, co powoduje ucisk, a w rezultacie bóle.

Znakomity zielarz, Witold Poprzęcki, dla wspomożenia pracy wątroby zalecał stosowanie dziurawca, krwawnika, przy zaparciach również zioła kruszyny, a w celu poprawienia pracy nerek: kwiat bzu czarnego, lipy, miętę, liście borówki, owoc jałowca. Radził też stosować zioła rozgrzewające, poprawiające krążenie krwi, a więc kwiat czarnego bzu, miętę, rumianek i korę wierzbową.

W kuracji przeciwreumatycznej godne polecenia są również gotowe mieszanki ziołowe: Reumosan, Reumogran, Pyrosan. Można je zmieszać, zrobić z nich napar (łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku) i pić go 2-3 razy dziennie, słabo osłodzony. Zimą stosować poduszki gorczycowe lub kilkuminutowe okłady z utartego chrzanu.

Wskazane są także kąpiele ziołowe, powodujące rozluźnienie mięśni i ustępowanie dolegliwości gośćcowych. Użyć do nich trzeba: rumianek kwiat wężówki, ziele macierzanki wonnej, babki lancetowatej, ziele nostrzyku, korzeń żywokostu – po 100 gramów. Do jednej kąpieli bierze się połowę tej porcji. Odwar z ziół rozcieńczamy w 6 litrach wody, po czym wlewamy do wanny i uzupełniamy wodą. Kąpiele powinno powtarzać się trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące.

Comments are closed.