Jestes w: Home > Medycyna > KURACJA PRZECIWREUMATYCZNA CZ. II

KURACJA PRZECIWREUMATYCZNA CZ. II

Ulgę przy bólach reumatycznych przynoszą też kąpiele z dodatkiem zmiksowanej kapusty (2 główki na wannę wody) lub igliwie sosny, świerku, jodły. Należy zagotować pół kilograma igliwia w kilku litrach wody, odstawić do naciągnięcia i odcedzić do wanny z wodą. Do każdej kąpieli dodać trochę naparu z mięty. Kąpiel powinna trwać około pół godziny, woda powinna być gorąca. Po każdej kąpieli natychmiast położyć się do łóżka. Przy skłonnościach do tworzenia się złogów w nerkach i stawach ważne jest właściwe odżywianie, a więc jedzenie świeżych produktów z uwzględnieniem sporej ilości warzyw i owoców, picie odpowiedniej ilości płynów, spożywanie otrąb, nieoczyszczonej soli (w niewielkiej ilości). Wskazane jest zapobieganie otyłości, korzystanie z ruchu, który pobudza organizm do sprawniejszego funkcjonowania, a krew do szybszego krążenia. Proponuję ponadto spożywanie octu jabłkowego, który doskonale czyści nerki i stawy ze wszelkich złogów i nie dopuszcza do ich powstawania. Pić go należy dwa razy dziennie: 2 łyżeczki octu, 2 łyżeczki miodu na pół szklanki przegotowanej wody.

Zalecam też popijanie wywaru z obierzyn ziemniaczanych z dodatkiem ptasiego rdestu. Popijać płyn parę razy w ciągu dnia, przynajmniej kilka kolejnych dni (i powtarzać kurację co miesiąc). Zamiast obierzyn ziemniaczanych osoby z nadwagą mogą stosować słomę owsianą (garść słomy zalać 1 litrem wody i gotować przez pół godziny). Na tym wywarze zaparzyć 2-3 łyżki ptasiego rdestu. Osoby szczególnie podatne na tworzenie się złogów w nerkach, stawach, woreczku żółciowym powinny taką kurację stosować całe życie, przynajmniej kilka dni w miesiącu.

Kawałek płótna lub zwartej bawełnianej tkaniny o wymiarach 40 x 80 cm składa się na pół, zszywa dwa brzegi, odwraca na drugą stronę. Powstały worek przeszywa się wzdłuż co 2 cm i w co drugą „kieszonkę” nasypuje się nasion białej gorczycy. Wtedy zaszywa się ostatni brzeg i otrzymujemy poduszkę gorczycową, którą przykładamy na noc na gołe ciało w miejscu, gdzie najbardziej dokucza nam reumatyzm lub artretyzm. Sucha gorczyca od razu nie nagrzewa, dopiero jak nagrzeje się od ciała zaczyna się jej dobroczynne działanie – promieniowanie.

Comments are closed.