Joga
Joga dąży do wzmocnienia sił wewnętrznych, adapta-cyjnych człowieka, które tkwią w ograniźmie i pomagają w osiągnięciu pełni zdrowia i równowagi (homeostazy), nie zaś tylko w uwolnieniu się od choroby. Dlatego też 3 główne zasady lecznicze jogi, mające na celu istotne znaczenie, są następujące:
1) zachowanie odpowiedniej postawy psychicznej, stanowiącej swoiste połączenie głębokiego odprężenia oraz czujnej otwartości, koncentracji, uwagi,
2) uzyskanie takiej reaktywności układu nerwowo-mięśnio- wego i nerwowo-gruczołowego organizmu, która zapewnia zwiększoną odporność ustroju na działanie stresów (czynników powodujących napięcie),
3) przestrzeganie prawidłowej diety i pobudzanie naturalnych procesów wydalania, a gdy potrzeba, nawet stosowanie specjalnych lewatyw i kąpieli – tak pisze o uprawianiu hatha-jogi Andrzej Szyszko-Bohusz w „Almanachu Radiestezyjnym” w 3 numerze z 1989 roku.
Tłumacząc te słowa na język bardziej potoczny należy rozumieć, że przywrócenie zdrowia fizycznego dzięki hatha-jo- dze jest tylko wstępnym etapem do dalszego rozwoju duchowego człowieka, który musi przede wszystkim odnowić ciało.
A w jaki sposób należy je regenerować? Otóż punktem wyjścia, oprócz oczywiście odpowiedniego nastawienia psychicznego, powinna być dieta. Dla skuteczności uprawiania hatha-jogi olbrzymie znaczenie ma sposób odżywiania się. A więc, kto chce zacząć uprawiać hatha-jogę, musi przede wszystkim stopniowo rezygnować z mięsa, wędlin i wszelkich tłuszczów zwierzęcych.