Jestes w: Home > Medycyna > JOGA I JEJ RODZAJE – CIĄG DALSZY

JOGA I JEJ RODZAJE – CIĄG DALSZY

JOGA – to zjednoczenie i wyzwole-nie. Termin ten więc w całości oznacza harmonię pomiędzy prądami pozytywnymi i negatywnymi, harmonię między duszą i ciałem uzyskaną na drodze ćwiczeń fizycznych (asany, postaw) i ćwiczeń oddechowych (pranajamy).

Ćwicząc hatha-jogę systematycznie i zgodnie z zale-ceniami bardzo poprawiamy nasz stan zdrowia fizycznego. Możemy też odzyskać zdrowie dzięki uprawianiu hatha-jogi. Na potwierdzenie tego przytoczę tu tylko dwa przykłady.

Znany polski pisarz marynista, Olgierd Borchardt w czasie wojny będąc oficerem marynarki został bardzo po-ważnie ranny i oprócz różnych obrażeń ciała, których doznał, a może w ich wyniku zapadł na bezsenność i aż przez długich osiem miesięcy nie mógł zmrużyć oka! Trudno doprawdy wyobrazić sobie, jaka to męka. Olgierd Borchardt nie stracił, jednak nadziei, że nadejdzie dzień, w którym skończą się dręczące ciało i duszę bezsenne noce. Pewnego razu ktoś z przyjaciół dał mu do przeczytania niepozorną broszurkę poświęconą hatha-jodze. Po jej przeczytaniu Borchardt zrozumiał, że los dał mu do ręki wielką szansę, szansę zmierzenia się z samym sobą, poprzez uprawianie hatha-jogi, którą niemal natychmiast zaczął systematycznie i zgodnie ze wskazówkami ćwiczyć. Już po kilkunastu dniach ćwiczeń powrócił upragniony sen, a po kilku tygodniach stan zdrowia tak się poprawił, że Olgierd Borchardt mógł wrócić do pracy.

Sieradzki, bohater rozdziału „Życie bez chorób”, który po wyjściu ze stalinowskich więzień został skazany przez medycynę oficjalną na zaledwie dwa miesiące życia, a m.in. dzięki uprawianiu hatha-jogi przekroczył już dziewięćdziesiąty rok życia i to w dobrym zdrowiu, i chyba jeszcze llepszym samopoczuciu.

Comments are closed.