Jestes w: Home > Medycyna > JAK PRZECIWDZIAŁAĆ ZMĘCZENIU?

JAK PRZECIWDZIAŁAĆ ZMĘCZENIU?

Współczesna kobieta narzeka na stałe zmęczenie. Zmęczona jest zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Stałe napięcie, pośpiech, często brak zadowolenia i satysfakcji z pracy, trudności i kłopoty domowe są gorsze w skutkach aniżeli najintensywniejszy wysiłek fizyczny. Zdarza się nawet, że tuż po urlopie wstajemy rano z uczuciem ogromnego znużenia. Jesteśmy senne, apatyczne, myśl o najmniejszym wysiłku wprowadza nas w popłoch. Oczywiście, to samo dotyczy również niektórych mężczyzn. Bardzo ważne jest przeciwdziałanie zmęczeniu.

Są na to rady i to dość proste, tyle że trzeba stosować je regularnie. Rano nie należy zrywać się z łóżka na równe nogi, gdy zadzwoni budzik. Lepiej nastawić go na nieco wcześniejszą godzinę. Po przebudzeniu warto trochę poprzeciągać się w łóżku, zupełnie rozbudzić. Po wstaniu pobudzająco działa króciutki, 1-2 min. zimny prysznic i 5 minut gimnastyki, kilka solidnych głębokich wdechów i wydechów. Szklanka zimnej wody lub wody mineralnej bez gazu, wypita na czczo z łyżką miodu i 3-4 łyżeczkami octu jabłkowego, postawi nas na nogi. Przypominam przepis na ocet jabłkowy: obierki z jabłek wrzucamy do dużego słoja i zalewamy osłodzoną wodą (na szklankę wody dwie łyżki cukru), przykrywamy gazą. Po trzech tygodniach ocet przecedzamy przez lejek z kawałkiem waty i możemy go już używać. Najlepiej dwa razy dziennie.

Śniadanie powinno być posilne, uzupełnione zieleniną. Może składać się ono z płatków owsianych, zalanych poprzedniego dnia mlekiem, plus jedna łyżka zarodków pszennych i 2-3 łyżki otrąb, wreszcie garstka płatków kukurydzianych. Do tego zielona pietruszka, koperek. Również młodzież na śniadanie powinna zjeść talerz mlecznej zupy z otrębami. Zamiast kawy – napar z mięty i dziurawca lub melisy. Codziennie przez miesiąc radzę również pić szklankę soku z surowej kapusty. Odrzucamy zielone liście, resztę przepuszczamy przez sokowirówkę. Sok ten ma wspaniałe właściwości wzmacniające. Leczniczo działa także na nerki, bolące stawy, nieżyty żołądka i jelit, a nawet chorobę wrzodową dwunastnicy.

Comments are closed.