Jestes w: Home > Medycyna > Jak być zawsze zdrowym

Jak być zawsze zdrowym

Pytanie to było przełomowym momentem w życiu doktora. Zrozumiał on, że jego stan zdrowia jest wynikiem nieprawidłowego żywienia stosowanego przez długie lata. Postanowił więc zastosować dietę, a następnie przeprowadził trzytygodniową godówkę, która oczyściła jego organizm z toksyn. Potem przeszedł na dietę owocowo-warzywno-mleczną i… wszystkie dolegliwości stopniowo mijały! Po czterech latach „nowego” sposobu życia doktor Jackson wchodził bez większego wysiłku na 50 piętro „drapacza chmur” i schodził bez zzmęczenia. W wieku 80 lat wydał książkę „How to be always well” („Jak być zawsze zdrowym”), w której opisał sposób, w jaki odzyskał zdrowie i je pielęgnuje.

Podałam przykład doktora Jacksona dla tych wszystkich, którzy już stracili nadzieję, że mogą poprawić swój stan zdrowia. Nigdy na nic nie jest za późno, należy jednak uwierzyć w siebie i chcieć wyzwolić siły życia, o których szerzej piszę w pierwszej części książki. Wyzwoleniu tych sił służy post. Można też robić głodówki niepełne, tzw. sokowe lub mleczne. Dłuższe powinny być przeprowadzone pod kontrolą lekarza. Ważne też jest przejście do normalnego żywienia, które musi odbywać się bardzo ostrożnie i stopniowo.

Leczenie głodem jest wskazane przy wielu chorobach, natomiast przeciwskazane przy nowotworach, chorobie Basedowa, gruźlicy płuc i cukrzycy (jeśli bierze się insulinę). Oprócz efektów zdrowotnych taka kuracja przynosi szereg innych korzyści. Przedwojenny filozof i propagator głodówek profesor Wincenty Lutosławski tak to ujął: „Celem postu jest nie tylko polepszenie stanu zdrowia, pozbycie się choroby, oczyszczenie krwi, choć to wszystko przez post osiąga się. Daleko ważniejszym celem jest zdobycie sobie, przez uzależnienie ciała od wpływu odżywiania i trawienia, takiej jasności ducha, która ułatwia rozstrzyganie teoretycznych i praktycznych zagadnień życiowych. Jasność myśli i łatwość decyzji normalnych są najcenniejszymi skutkami postu”. Pod-daję to pod rozwagę. Może warto zaufać tym słowom?

Comments are closed.