Jestes w: Home > Medycyna > HARTOWAĆ CZY CHOROWAĆ??

HARTOWAĆ CZY CHOROWAĆ??

Wiele matek skarży się, że przy byle okazji dzieci kaszlą, kichają, mają chrypkę, łapią wszelkie infekcje. Do tego samego zresztą mają skłonności dorośli. Co zatem robić, by zahartować i uodpornić organizm na tyle, by przemoczone buty, czy zimniejszy podmuch wiatru, nie powodowały choroby?

U naszych wschodnich sąsiadów popularna jest „bania”, u Finów „sauna”, po jej zażyciu ludzie natychmiast kąpią się w przeręblu albo biegają po śniegu przy siarczystym mrozie. Osoby, które tak robią, są zdrowe, odporne na wszelkie choroby, sprawne fizycznie i umysłowo.

Oczywiście, nie polecam aż tak skrajnych metod. Niemniej, na podstawie moich długoletnich doświadczeń mogę stwierdzić, że organizm można zahartować, a tym samym uodpornić na choroby. Najlepszym tego przykładem są ludzie, którzy przez całe życie pracują na powietrzu, nie odczuwając chłodu i nie przeziębiając się.

Zasadniczą sprawą jest uodpornienie nóg na zimno i przemoczenie. Można to osiągnąć, stosując nacieranie całego ciała zimną wodą z dodatkiem soli (1 łyżka soli na szklankę wody) lub octu. Nacieramy energicznie ciało szorstką rękawicą, zawsze od dołu w kierunku serca, po czym kładziemy się do ciepłego łóżka. Latem możemy biegać codziennie przez kilkanaście minut po trawie pokrytej jeszcze rosą, następnie opłukujemy nogi i wkładamy ciepłe skarpety.

Można także postępować inaczej: do wanny nalać zimnej wody do wysokości 10 cm i dreptać w niej 2-4 minuty. Dodatkowo radzę polewać się zimną wodą. Robimy to za pomocą prysznicu, zaczynając od nóg do góry, poprzez kolana, pośladki, biodra, brzuch, zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Polewanie rąk zaczynamy od palców, potem polewamy ramiona, następnie piersi, wreszcie krzyż i łopatki. Po kilku dniach zaczynamy polewanie pleców i kręgosłupa. Powinno to trwać krótko, najwyżej 1-2 minuty. Po zabiegu nie wycieramy się, wkładamy ciepły szlafrok i gimnastykujemy się przynajmniej przez 5 minut. Powstałe w ten sposób ciepło rozgrzewa ciało, pobudza krążenie krwi, a także poprawia pracę serca.

Comments are closed.