Jestes w: Home > Medycyna > GRANULATY ZIOŁOWE

GRANULATY ZIOŁOWE

Wygodną formą zażywania ziół są granulaty. Podaję więc skład, działanie i zastosowanie niektórych z nich.

CHOLEGRAN zawiera: ziele szanty, ziele rzepiku, ziele serdecz- nika, ziele dziurawca, kwiaty rumianku i kłącza rzewienia po 7 części, kory kruszyny i liścia mięty po 11 cz., korzenia lubczyku i siarczaniu sodowego po 3,8 cz. Resztę, do stu procent, stanowi masa granulacyjna. Działanie „Cholegranu” jest żółciopędne i żółciotwórcze, przeciwzapalne i wpływające na przemianę materii. Stosuje się więc ten granulat przy kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, przy przewlekłych schorzeniach wątroby, osłabieniu czynności trawiennych i w przewlekłych zaparciach.

GARSTROGRAN zawiera: zieie rzepiku (10), nasienie kozieradki (20), liść bobrka (7), korzeń lukrecji (3), ziele dziurawca (7), liść szałwi (17), korzeń lubczyka (3), olejek miętowy (0,1). Działanie ma przeciwzapalne, osłaniające, ściągające i hamujące rozwój bakterii w przewodzie trawiennym.

Stosuje się ten granulat przy zaburzeniach trawiennych, szczególnie przy nerwicy, zaburzeniach dróg żółciowych, przebiegających z odbijaniem się, zgagą, niesmakiem, złym samopoczuciem, wr stanach ostrych nieżytów przewodu trawiennego, nadmiernej fermentacji jelitowej oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

NERVOGRAN zawiera: kwiat rumianku 0,5, liść mięty i liść melisy po 9,75, ziele krwawnika i kłącze kozłka 26 części. Działa kojąco, nasennie i przeciwskurczowo. Stosuje się go w stanach pobudzenia nerwowego, w stanach lękowych, bezsenności, nerwobólach, zaburzeniach okresu przekwitania i jako środek pomocniczy w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Comments are closed.