Jestes w: Home > Medycyna > GDY DOKUCZA TARCZYCA

GDY DOKUCZA TARCZYCA

Tarczyca składa się z dwu połączonych ze sobą płatów. Leży po obydwu stronach chrząstki tarczycowej i górnej części tchawicy. Składa się z dużej ilości „zrazików”, o budowie pęcherzykowatej, zawierających w swym świetle koloid zwany tyreoglobuliną. Tarczyca jest bardzo unaczyniona, w ciągu godziny przepływa przez nią około 5 litrów krwi. Wydziela hormon zwany tyroksyną, składający się w 50 proc. z jodu. Hormon ten jest magazynowany w postaci tyreoglobuliny.

Prawidłowo pracująca tarczyca wymaga „dowozu” 2 mg jodu na dobę. Ilość wydalanej tyroksyny regulowana jest przez przysadkę mózgową. Zaburzenia w pracy tarczycy polegają albo na nadmiernym wydzielaniu tyroksyny (nadczynność tarczycy), albo na zbyt małym wydzielaniu (niedoczynność tarczycy).

Nadczynność tarczycy stwierdza się przez powiększenie gruczołu (wole). Występuje ono znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a przyczyną jego są zakażenia, urazy psychiczne, zaburzenia wielo- gruczołowe w okresie przekwitania, dojrzewania i ciąży. Objawy: pobudliwość nerwowa, pocenie się, bezsenność, kołatanie serca, biegunki, chudnięcie. Skóra jest różowa, wilgotna i ciepła. Tarczyca może powiększać się w kierunku przestrzeni pozamostkowej. Widoczny jest wytrzeszcz gałek ocznych, objaw rzadkiego mrugania. Oczy mają bardzo silny połysk. Występuje drżenie wysuniętych rąk i stany podgorączkowe. Serce jest powiększone, jego akcja przyspieszona. Tętno – 100 na minutę. Ciśnienie tętnicze krwi jest podwyższone. Mięsień serca ulega uszkodzeniu przez tyroksynę i może powstać niewydolność krążenia. Podstawowa przemiania materii jest również znacznie podwyższona. Nadczynność tarczycy jest chorobą uleczalną. Dieta powinna być wysokokaloryczna z dodatkiem witamin A, C i B-complex. Stosuje się leki uspokajające, podaje się jod dla zahamowania wydzielania tyroksyny.

Comments are closed.