Jestes w: Home > Medycyna > Dokładne przeżuwanie pokarmu zwiększa jego zasadowość

Dokładne przeżuwanie pokarmu zwiększa jego zasadowość

A jaki jest stosunek makrobiotyki do produktów zwierzęcych? Otóż makrobiotyka dopuszcza jedzenie drobiu, ryb, gotowanych z cebulą, zapłodnnionych jaj, lecz zwraca uwagę, że częste spożywanie mięsa, które jest silnie yang, powoduje pociąg do słodyczy (yin), a taka huśtawka stwarza zakłócenia w przemianie materii.

Warto wiedzieć, że np. takie choroby, jak: wrzody dwunastnicy, zapalenie przewodu żółciowego, stwardnienie tętnic, wzrost białych krwinek, zwężenie naczyń krwionośnych, opóźniony wzrost, siwienie należą do typu yang. Z kolei do chorób typu yin zaliczana jest: epilepsja, schizofrenia, jaskra, rozedma, astma, gruźlica, anemia, reumatyzm, hemofilia, białaczka, zawał, arytmia serca, cukrzyca, wole tarczycowe, część nowotworów.

Jak leczyć się z tych i innych chorób? To proste. W chorobach typu yin unikać skrajnie yin, a w chorobach typu yang unikać produktów skrajnie yang.

Yang ma charakter alkaliczny, czyli zasadowy, a yin kwasowy. Zawsze należy dbać o to, by nasze pożywienie było bardziej yang. Dokładne przeżuwanie pokarmu zwiększa jego zasadowość toteż makrobiotyka wielką wagę przywiązuje do właściwego przeżuwania pokarmu w jamie ustnej. Należy czynić to co najmniej 50 razy, a w chorobie i więcej. Zdaniem makrobiotyków przeżuwanie jest nawet ważniejsze od samego jedzenia! Tylko dzięki długiemu żuciu możemy właściwie przyswoić sobie wszystkie cenne składniki zawarte w pokarmie. Nie wolno też pić w czasie posiłków, tylko między nimi. Zaleca się zresztą używanie jak najmniejszej ilości płynów.

– unikaj cukru,

– nie przejadaj się!

– jedz głównie to, co rośnie nie dalej niż 500 km,

– nie gotuj na silnym ogniu!

– jadaj możliwie cały produkt, nie odrzucaj skórki,

– warzyw nie obieraj, tylko szoruj pod bieżącą wodą.

Makrobiotyka wyrosła z chińskiej medycyny ludowej. Swoich zwolenników ma już na całym świecie. Pod Paryżem działa od kilku lat makrobiotyczna klinika, mająca na swoim koncie liczne sukcesy, bowiem nie tylko leczy swoich pacjentów, ale i uczy ich jak żyć w harmonii z naturą, a więc i samym sobą.

Comments are closed.