Jestes w: Home > Medycyna > CHROMOTERAPIA – LECZENIE KOLOREM I ŚWIATŁEM

CHROMOTERAPIA – LECZENIE KOLOREM I ŚWIATŁEM

Chromoterapia to nazwa współczesna, lecz uzdrawianie kolorem i światłem jest niemal tak stare jak ludzka cywilizacja. Już kapłani w starożytnym Egipcie wystawiali na działanie słońca misy zawierające soki warzyw i owoców, aby naładować je energią Ra. Niekiedy nawet wkładali do naczyń klejnoty tej samej barwy co owoce i warzywa, aby spotęgować działanie koloru. Leczenie kolorem jest szczególnie znane i dość powszechnie stosowane na Dalekim Wschodzie, gdzie np. znany uzdrowiciel Iwala Prasad zwalcza kolorem nawet bardzo groźne choroby.

Europa i Ameryka także nie pozostaje w tyle w sto-sowaniu koloru w celach leczniczych. Amerykański uczony dr E. Babbitt opatentował urządzenie pod nazwą „chromo- lume”, które przepuszcża promienie słoneczne przez kolorowe szkła i jest wykorzystywane do leczenia. W' Anglii diagnozowanie i leczenie barwami jest metodą uznawaną oficjalnie. Na czym opierają się chromoterapeuci w swoich badaniach? Otóż wychodzą oni z założenia, że u zarania życia na ziemi procesy życiowe pierwotnych organizmów były regulowane przez światło, które jest przecież niczym innym, jak falami elektromagnetycznymi o określonej długości.

Chromoterapia polega na stosowaniu różnych barw promieni w stanach chorobowych ciała i umysłu. Przenikająca moc światła i barwy oddziaływuje bezpośrednio na protoplazmę komórek, ą więc na szybkość i energię reakcji chemicznych zachodzących w organizmie. Długość fal różnych barw jest zróżnicowana, stąd też ich różne oddziaływanie.

Choroba w organizmie oznacza brak harmonii w sy-stemie lub inaczej mówiąc, brak określonego koloru, chodzi więc o przywrócenie poprzedniego stanu lub wyrównanie braku koloru. Badania Marii de Karpowicki opisane w książce „Spektrobiologia” wykazały, że każda barwa spełnia określoną funkcję życiową i kolor ma aktywne działanie stymulujące.

Leczenie kolorem można stosować w sposób dwojaki: przez odpowiednie naświetlanie oraz mentalne wyobrażenie danego koloru. Wyróżniamy siedem kolorów, z których czerwony, żółty i niebieski odpowiadają trzem głównym pierwiastkom – wodorowi, tlenowi i węglowi. Kolory te mają wielkie znaczenie dla życia na ziemi. Oprócz nich wyróżniamy jeszcze kolor pomarańczowy, fioletowy, indy- go, zielony.

Najprostszym sposobem leczenia kolorem jest zasto-sowanie elektrycznych źródeł światła z odpowiednimi ża-rówkami lub kolorowymi przeźroczami. Światło kieruje się głównie na tył ciała, obszar kręgosłupa i system nerwowy. Jest to doskonały sposób na regenerację komórek nerwowych. Chory .powinien być obnażony i przebywać w świetle ok. 30 minut. Drugim sposobem leczenia barwą jest wyobrażenie sobie danego koloru, który uzdrawia dany organ. Zabieg ten można wykonywać niemal w każdej sytuacji życiowej i poleca go bardzo Evelyn Monahan, o której szerzej piszę w rozdziale „Sam na sam ze sobą…”.

,,Kolor jest życiem” – powiedział francuski filozof Bacon, lecz może on nam nie tylko pomagać, ale i szkodzić. Most „Black-friars” w Londynie miał kiedyś ponurą sławę mostu samobójców. Kiedy przemalowano go z koloru czarnego na zielony, to liczba samobójstw spadła o jedną trzecią. Właściciel pewnego baru w USA pomalował go na czerwono i od tego czasu wprawdzie przybywało klientów, lecz jednocześnie dochodziło do licznych awantur, demolowania lokalu, co w rezultacie doprowadziło właściciela niemal do bankructwa.

Z kolei, gdy inny szef restauracji oświetlił stoły z je-dzeniem na fioletowo, to okazało się, że ludzie szybko tracili apetyty.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.