Jestes w: Home > Medycyna > ANEMII MOŻNA ZAPOBIEC

ANEMII MOŻNA ZAPOBIEC

Objawia się ona ogólnym złym samopoczuciem, długotrwałym zmęczeniem, bólem głowy, bladością, czasem bezsennością. Człowiek funkcjonuje jakby na zwolnionych obrotach. Na anemię, czyli niedokrwistość, cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, rzadziej kwasu foliowego, miedzi, bądź witamin z grupy B.

U kobiet przyczyną anemii mogą być okresowe utraty krwi, zwłaszcza w warunkach zbyt obfitych i przedłużających się menstruacji. Do niedokrwistości przyczyniają się też krwawiące hemoroidy. Oprócz tego niektóre osoby, same nie wiedząc o tym, cierpią na zaburzenia wchłaniania żelaza. Dzieje się tak m.in. w wyniku niedokwasoty żołądka. Anemię wywołuje także niewłaściwe odżywianie, mało urozmaicone, ubogie w warzywa, zwłaszcza zielone. U dzieci przyczyną może być obecność tzw. trzeciego migdałka utrudniającego oddychanie, częste katary i nieżyty nosa.

W zasadzie nasz organizm potrzebuje niewiele żelaza, przeciętnie ok. 10-20 mg dziennie. Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, uprawiające intensywny trening sportowy, potrzebują go jednak więcej niż ludzie pracujący umysłowo. Kobiety menstruujące – nawet 20-30 mg na dobę. Częste zakażenia, stany zapalne i gorączka, powodują zwiększenie zapotrzebowania na ten minerał.

Osobom cierpiącym na anemię przepisuje się najczęściej preparaty żelaza – Ascofer czy Hemofer, a także Falvit. Niestety, lekarstwa te nie są dostatecznie skuteczne, ponieważ organizm nie jest w stanie wchłonąć ich w całości, a jedynie około 10 proc.

Comments are closed.