Jestes w: Home > Medycyna > ALOES – LECZY, WZMACNIA, PIELĘGNUJE

ALOES – LECZY, WZMACNIA, PIELĘGNUJE

Aloes – zwany mylnie kaktusem – jest dobrze znany w naszym kraju, choć jego ojczyzną jest kontynent afrykański i Madagaskar. Rozróżniamy 180 gatunków aloesu i prawie każdy posiada zbliżone właściwości lecznicze, które już były znane przeszło 3500 tysiąca lat temu i z powodzeniem wykorzystywali je Grecy, Rzymianie i mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Do Europy aloes przywędrował dzięki Arabom, którzy po prostu zaczęli na nim zarabiać.

W aloesie najważniejszy jest sok, zwany po polsku alona, który wchodzi w skład różnych leków. Co takiego jeszcze zawiera aloes, że jest aż tak cenny? Otóż różne badania wykazały, że roślina ta jest niezwykle bogata w witaminy, zawiera substancje białkowe, żywice, kwasy organiczne (cynamonowy i bursztynowy), sole mineralne (cynk, molibden, miedź), antraglikozydy, wielocukry, stymulatory biogenne. Te stymulatory nie są jeszcze do końca poznane przez naukę, lecz z całą pewnością już wiadomo, że przeniesione do organizmu ludzkiego w postaci soku, miąższu lub preparatów uaktywniają tkanki całego ustroju, doskonale je regenerując po wyniszczającej chorobie. Następuje pobudzenie czynności enzymów ustrojowych, poprawia się przemiana materii w poszczególnych tkankach i następuje przywrócenie równowagi.

Wyciągi lub miazgę ze świeżych liści aloesu medycyna ludowa z powodzeniem stosuje w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej, zanikowym nieżycie błony śluzowej i żołądka, owrzodzeniu okrężnicy i odbytnicy. Świeży sok z aloesu jest także doskonały na zewnętrzne wrzody i skaleczenia. Wystarczy wziąć liść aloesu, przeciąć go wzdłuż i wyciąć galaretowatą masę, a następnie przyłożyć na ranę i umocnić bandażem.

Aloes może być również podawany w postaci za-strzyków, czyli tzw. biostyminy, która w ostatnim czasie zrobiła dużą karierę na świecie. Biostymina to wodny wyciąg z liści aloesu, przygotowany według przepisu słynnego radzieckiego okulisty Fiłatowa, a opracowany przez polskiego zielarza prof. Jana Muszyńskiego. Biostymina ma działanie wszechstronne. Bywa podawana rekonwalescentom po zabiegach chirurgicznych i długotrwałych chorobach, po wyczerpaniu nerwowym, przy złej przemianie materii, chorobie wrzodowej, w przewlekłych schorzeniach skóry, przy alergii, łuszczycy, łojotoku.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.