Jestes w: Home > Medycyna > AKUPRESURA ZWANA REFLEKSOTERAPIĄ

AKUPRESURA ZWANA REFLEKSOTERAPIĄ

Akupresura jest pochodną akupunktury i wywodzi się z medycyny chińskiej, ą polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Pozwala ona nie tylko przywrócić zdrowie, poprawić samopoczucie, ale także zwiększyć energię i siły regenerujące organizm. Działa na wszystkie narządy wewnętrzne poprawiając ich wydolność.

Każdy z nas może stosować akupresurę, lecz trzeba przedtem poznać rozmieszczenie odpowiednich punktów (na powierzchni ciała i stóp), których jest niezliczona ilość. Na jeden narząd przypada od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu punktów. W rozdziale tym chcę skupić się wyłącznie na akupresurze stóp, a nie całego ciała.

Ponad 4 tysiące lat temu Chińczycy odkryli, że na naszych stopach znajdują się strefy refleksyjne, odpowiadające organom wewnętrznym (patrz na załączone rysunki na końcu książki). Ńa Zachodzie, na początku XX wieku, wprowadzono akupresurę stóp do medycyny oficjalnej dzięki amerykańskiemu lekarzowi Wiliamowi Fitzgeraldowi, który odkrył, że wskutek masowania pewnych punktów stóp – otrzymuje się efekty w innych odległych miejscach. Doktor Fitzgerald stosował nawet akupresurę jako środek znieczulający przy niewielkich zabiegach.

Najbardziej jednak spopularyzowała tę metodę i roz-powszechniła masażystka Eunice Ingham, która wypracowała swoistą technikę masażu. Po wojnie refleksoterapia rozwinęła się na szeroką skalę w Belgii, Anglii i Francji, gdzie również prowadzi się na wyższych uczelniach zajęcia i wykłady na temat tej formy terapii, a także szkoli specjalistów.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.