Jestes w: Home > Medycyna > AGRILLOTERAPIA – LECZENIE GLINKĄ

AGRILLOTERAPIA – LECZENIE GLINKĄ

Agrilloterapia należy do jednego z najstarszych sposobów leczenia darami natury, a jej początki sięgają zamierzchłych czasów starożytności. Wzmianki na ten temat znajdujemy już w Biblii. Źródło słów tej nazwy jest łacińskie i „AGRI” wskazuje na związek z rolą, a „TERAPIA” to leczenie. Chodzi więc o leczenie ziemią, a konkretnie jedną z jej odmian – glinką.

Leczenie glinką praktykowane jest w różnych rejonach świata, a głównie tam, gdzie medycyna oficjalna nie zawsze dociera na czas. W Ameryce Południowej, Afryce, krajach Dalekiego Wschodu glinka używana jest od pokoleń, a o jej zbawiennych skutkach krążą legendy. Np. mieszkaniec Wietnamu, który pragnie zaczerpnąć wody ze źródła, rzeki czy jakiegoś zbiornika – mąci ją ręką, zanim się napije. Dlaczego tak robi? Otóż w tym geście tak niezrozumiałym dla Europejczyka kryje się głęboka mądrość ludowa. Pijący wraz z wodą czerpie cząsteczki glinki z jej licznymi i bardzo cennymi dla organizmu składnikami mineralnymi, wśród których znajdzie się wiele makro- i mikroelementów.

Powszechne zastosowanie glinka znalazła w czasie pierwszej wojny światowej. Żołnierze z armii rosyjskiej i. austriackiej otrzymywali musztardę z domieszką niewielkiej ilości glinki, dzięki czemu nie zapadali na groźną dyzente- rię. W Europie Zachodnięj glinka zdobyła sobie duże uznanie i jest stosowana na szeroką skalę w lecznictwie francuskim, a ftyzjolodzy z RFN i Szwajcarii używają jej do leczenia gruźlicy. Jest to o tyle proste, gdyż odpowiednio przygotowaną glinkę można tam kupić nie tylko w aptekach, ale i nawet drogeriach. W RFN nosi ona nazwę „Heilrole”, we Francji „L’argille”, w Wielkiej Brytanii „Clay”, a w Bułgarii ,,Xyma”.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.